HomeCiekawe5 najpopularniejszych psychoterapii

5 najpopularniejszych psychoterapii

5 najpopularniejszych psychoterapii

Od początku XX wieku problem ludzkiego psyche zaczął być dostrzegalny oraz należycie badany w środowiskach naukowych. Wówczas pionierzy psychologii analizowali przyczyny lęków, neuroz oraz fobii, na które cierpi wiele osób. Od tego czasu opracowano bardzo wiele metod diagnozowania oraz leczenia chorób związanych z naszą psychiką. Odkryto, że psychoterapia, prowadzona przez doświadczonego specjalistę, może pomóc wielu pacjentom nie radzącym sobie w życiu codziennym. Istnieje wiele metod psychoterapeutycznych, a każda z nich zalecana jest w konkretnych przypadkach. 

1. Terapia systemowa

Ten rodzaj terapii przeznaczony jest dla grup osób. Przeprowadzana jest z małżeństwami lub całymi rodzinami. Jej głównym celem jest polepszenie relacji między uczestnikami terapii. Wedle jej założeń, osoby te są elementami jednego systemu, który bez odpowiedniej komunikacji nie może działać prawidłowo. Spotkania mają uczyć, jak rozmawiać ze sobą, aby zminimalizować konflikty: osoby przedstawiają swoje bolączki i żale, a psychoterapeuta wówczas wchodzi w rolę mediatora. Terapia nie musi dotyczyć tylko antagonizmów w rodzinie. Zaleca się ją także w przypadku wspólnej traumy, np. śmierci bliskiej osoby.

2. Terapia poznawczo-behawioralna

Jest to najpopularniejszy rodzaj terapii, a także poświęcono mu do tej pory najwięcej badań. System ten stosuje się w wielu złożonych przypadkach. U jego podstaw leży teoria, że problemy z ludzkim psyche biorą się z nieodpowiedniego reagowania na bodźce. Terapeuta pracujący z pacjentem pełni rolę pedagoga. W czasie spotkań analizowane są powody, dla których chory reaguje w dany sposób. Wtedy lekarz tłumaczy, dlaczego te zachowania mogą być nieodpowiednie i wyjaśnia, jak oraz dlaczego właśnie w ten sposób uczestnik spotkań powinien reagować w przyszłości na podobne sytuacje. Terapia powszechnie stosowana jest w przypadku zaburzeń odżywiania, depresji oraz lęków.

3. Terapia Gestalt

U jej podstaw leży przeświadczenie, że ludzka psyche jest bardzo złożona, a człowiek może dowolnie modelować swój świat, korzystając z drzemiącego w nim potencjału. Ma ona na celu udowodnienie pacjentowi, że w swoim życiu jest on w stanie znaleźć radość oraz jasny cel, za którym powinien podążać. Psychiatra uczy odkrywać ukryte talenty leczonej osoby, ułatwiające jej następnie uporanie się z problemami. Terapia powszechnie stosowana jest u tych, którzy pragną lepiej poznać samych siebie oraz zmagają się z konfliktami wewnętrznymi.

4. Terapia narracyjna

Według jej założeń, każdy pacjent jest narratorem, opowiadającym dzieje swojego życia. Terapeuta w trakcie spotkań głównie słucha tego, w jaki sposób chory opisuje konkretne, przeżyte sytuacje. Bowiem to, w jaki sposób pacjent je interpretuje, ma bezpośredni wpływ na jego sposób postrzegania całej swojej egzystencji. Zadaniem terapeuty jest wychwytywanie nieprawidłowości i sprowadzanie narratora na właściwy tor. Stosowana u osób poszukujących celów w życiu oraz zmagających się z depresją.

5. Psychoanaliza

Ta procedura zapoczątkowana ponad sto lat temu nadal jest jedną z najpopularniejszych terapii. Biorący w niej udział pacjent opowiada dzieje swojego życia, od czasów dzieciństwa do obecnych. Lekarz na podstawie często trywialnych sytuacji dowiaduje się prawd o pacjencie, o których on może nie mieć pojęcia. Terapia zakłada bowiem, że dorosły człowiek został ukształtowany przez doświadczenia z przeszłości – im większa trauma tym poważniejsza psychoza. Dodatkowe informacje, dotyczące wpływu wspomnień i przeżytych sytuacji na obecny stan psychiki człowieka, można znaleźć w tym artykule.

FOLLOW US ON:
Modułowe meble do o