HomeTechnologiaBezpieczeństwo w kopalniach

Bezpieczeństwo w kopalniach

Kopalnie to obecnie jedne z najmniej bezpiecznych miejsc pracy – bez względu na coraz to nowe zabezpieczenia, pracownicy podziemni kopalni muszą być świadomi niebezpieczeństw, których nie da się przewidzieć. Do największych z nich zalicza się wybuchy metanu oraz podziemne pożary. Aby minimalizować zagrożenie i dbać o lepsze bezpieczeństwo dla górników konieczne jest instalowanie zabezpieczeń w postaci wentylatorów osiowych, wentylatorów odpornych na wysokie temperatury i innych. Co warto o nich wiedzieć?

Wentylatory osiowe w kopalniach

Producent wentylatorów osiowych zapewnia, że jego produkty doskonale nadają się do pracy w miejscach niebezpiecznych. Oznacza to, że są one budowane z materiałów odpornych na wysokie i niskie temperatury, odpornych na wnikanie rdzy, uszkodzenia. W przypadku wentylatorów wykorzystywanych w kopalniach muszą być one również niesamowicie wydajne – obecnie stosuje się w tym celu tak zwane podwójne szyby – jedne służą do wywozu górników, inne odpowiedzialne są za dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza pod ziemię.

W czym pomagają wentylatory? Poza przemieszczaniem i rozprowadzaniem powietrza mogą być one również przydatne z rozrzedzaniu trujących gazów, w przypadku kopalń: metanu.

Zabezpieczenia elektroniczne w kopalniach

Drugim rodzajem zabezpieczeń w kopalniach są czytniki stężenia gazów. Wskazują one kiedy w powietrzu gromadzi się wybuchowy lub trujący gaz. W dawnych czasach do tego celu wykorzystywano… kanarki – zwierzątka te przestawały śpiewać, kiedy w powietrzu wyczuwały niebezpieczne gazy. Był to znak dla górników, że pora uciekać z podziemnych szybów. Obecnie technologia znacząco poszła do przodu. Mimo tego nadal w kopalniach zdarzają się wybuchy metanu, a w ich wyniku giną kolejni górnicy.

Stale omawiane są nowe możliwości związane z jeszcze lepszą ochroną zdrowia i życia górników.

Dawne sposoby na odc
Cyklinowanie podłó