HomeBiznesBiuro rachunkowe – wady i zalety

Biuro rachunkowe – wady i zalety

Większość osób prowadzących własny biznes nie posiada wiedzy z zakresu rachunkowości. Przepisy nakładają jednak na firmy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych pełnych, lub w formie skróconej. Dodatkowo trzeba także rozliczyć się ze skarbówką, ZUS-em, złożyć sprawozdanie do GUS-u. Wszystkie te czynności można jednak zlecić specjalistom zewnętrznym.

Biuro rachunkowe

Rozwiązaniem problemów z księgowością w firmie jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Biorąc pod uwagę liczbę obecnych na rynku podmiotów tego typu, jest to sposób łatwo dostępny dla firm. Dzięki temu księgowość firmy jest w rękach specjalistów, którzy zagwarantują poprawność i terminowość wszelkich rozliczeń z fiskusem.

Dokonując wyboru biura rachunkowego warto zwrócić uwagę, czy współpracuje ono z doradcą podatkowym. Istnieją również takie biura, które prowadzone są przez doradców podatkowych. A jest to ważne ze względu zawiłe przepisy i na częste zmiany w prawie podatkowym, których nieznajomość może mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe.

Zalety korzystania z biura rachunkowego

Największym plusem biur księgowych jest szeroki wachlarz usług, które oferują. Podstawę stanowi oczywiście ewidencja dokumentów. Ponadto sporządzane są okresowe sprawozdania finansowe, listy płac, sprawozdania do GUS-u. Biuro może nie tylko ustalić wysokość podatku, ale także złożyć terminowo stosowne deklaracje w urzędzie. Na porządku dziennym jest również sprawdzanie poprawności formalnej dokumentów, terminowości regulacji zobowiązań i należności.

Druga ważna rzecz to kadra specjalistów. Jest duża szansa, że w momencie pojawienia się jakiegoś nietypowego problemu, zespół będzie w stanie go rozwiązać z korzyścią dla klienta. Pomocna może się okazać także współpraca z wspomnianym wcześniej doradcą podatkowym lub radcą prawnym.

Minusy usług księgowych biura

Kiedy przedsiębiorstwo zatrudnia księgową na etat, oznacza to, że specjalista jest dostępny codziennie, na każde zawołanie. Powierzając księgowość firmy podmiotowi zewnętrznemu, trzeba się liczyć z tym, że konsultacja z księgową nie będzie natychmiastowa. Ponieważ pracownik takiego biura odpowiedzialny jest za kilkanaście, lub czasem kilkadziesiąt, różnych podmiotów, nie ma możliwości by znał dokładnie każdy z tych.

Kolejna istotna sprawa to koszty. Opłata za usługi biura jest określana na podstawie liczby dokumentów do ewidencji oraz stopnia skomplikowania rozliczania danej działalności. Im więcej dokumentacji, tym wyższa opłata. Dodatkowo nie wszystkie usługi znajdują się w ramach opłaty podstawowej. Część z nich np. sporządzenia listy płac, dokonanie przelewu opłat ZUS, sprawozdania do GUS, są liczone dodatkowo. Oczywiście jeżeli firma się rozwija i z jej rozliczeniem wiąże się więcej pracy, wzrasta koszt usługi księgowej.

Wybór biura rachunkowego ułatwi zapewne wiedza o wymienionych wyżej wadach i zaletach tego rozwiązania. W którymś bowiem momencie prowadzenia działalności gospodarczej, dochodzi się do punktu, w którym koniecznym staje się powierzenie księgowości specjalistom.

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Rachunkowym Taxmentor z Katowic

FOLLOW US ON:
Stoisko targowe musi
Kształcąca rola za