HomeZdrowie i UrodaChoroby skóry u psów i kotów

Choroby skóry u psów i kotów

Dermatologiczne problemy dotyczą nie tylko ludzi. Równie często kłopoty z kondycją skóry przejawiają nasze psy i koty. Nie należy tego w żaden sposób lekceważyć – szczególnie, że przyczyny świądu mogą być bardzo różnorodne. Po pomoc w ich ustaleniu należy zasięgnąć porady weterynarza specjalizującego się w dermatologii. Konieczne mogą być też dokładne obserwacje w zakresie codziennych nawyków żywieniowych, zachowań i zmian w ich obrębie.

Przyczyny i objawy chorób skóry
Często objawy takie jak wzmożone drapanie się, wygryzanie futerka, nadmierne wylizywanie go, strupy czy krwawienie mogą mieć różną genezę. Podłoże alergiczne bądź pasożytnicze są najczęstszą przyczyną. Uczulenia wywołujące takie symptomy mogą mieć postać wziewną, kontaktową, a nawet pokarmową. Często są również związane z ukąszeniami insektów takich jak pchły czy kleszcze. W ramach profilaktyki w przypadku takowych pasożytów można zaopatrzyć się w specjalne obroże (dostępne zarówno w wersjach dla psów, jak i kotów), preparaty do zakraplania futra, a także szampony do kąpieli dla zwierząt.

Psie i kocie dermatozy

  • U psów najczęściej można wyróżnić takie choroby jak nużeniec czy świerzb. O ile w przypadku tej drugiej świąd pozostaje na jednakowym poziomie przez cały okres trwania choroby, to objawy nużeńca nasilają się z czasem. Poza gwałtownym drapaniem się pupila łatwa do zaobserwowania jest również silna utrata sierści. Nużeniec jest klasyfikowany nie tylko jako dermatoza – to także symptom, że układ immunologiczny psa staje się słabiej wydolny.
  • Z racji, że czworonogi te częściej przebywają na zewnątrz, są też bardziej narażone na kontakt z kleszczami czy pchłami niż koty. Szczególnie te pierwsze pajęczaki mogą stanowić źródło groźnych schorzeń, takich jak piroplazmoza generująca silną niedokrwistość, a także borelioza – która zlekceważona może przyjąć formę utajoną i atakować kolejne narządy oraz układ ruchowy. Kleszcze należy usuwać jak najszybciej, w przeciągu 24 godzin. Wtedy ryzyko zakażenia będzie zdecydowanie niższe. Ukąszenia pcheł również mogą generować poważne stany chorobowe. Należy do nich AZPS – czyli alergiczne pchelne zapalenie skóry, objawiające się świądem w okolicach grzbietu, nasady ogona. Uczulenie jest powodowane przez ślinę pcheł – nawet po usunięciu pasożytów ze skóry symptomy więc nie znikają i trzeba korzystać z antybiotykoterapii.
  • Zarówno u psów, jak i u kotów może występować również grzybica. Jest ona związana w znacznej mierze z zaburzeniami odporności, a także nieodpowiednim dbaniem o higienę pupila. Psy najczęściej zapadają na tę chorobę w młodym wieku, ponieważ są wtedy bardziej podatne na wszelkie zakażenia. Grzybica u kotów przybiera podobną postać. Najczęściej objawia się głównie w obrębie głowy oraz łap, jako nadmierna suchość skóry, jej łuszczenie się oraz linienie. Co istotne, kocia grzybica może przenosić się również na ludzi, szczególnie, jeśli mają słaby układ immunologiczny. Leczenie grzybicy opiera się głównie na podawaniu stosownych farmaceutyków. Co ciekawe, poza zmianami skórnymi grzybica rzadko daje inne objawy – stąd, bardzo istotna jest wnikliwa obserwacja psa czy kota oraz możliwie szybka interwencja w przypadku zauważenia zmian. Choroba ma charakter przewlekły i trudno ją wyleczyć (proces ten może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy), szczególnie, jeśli przybierze zaawansowaną postać. Dodatkowo grzybica może stanowić sygnał, iż z kondycją organizmu naszego pupila nie dzieje się najlepiej. Należy bacznie obserwować kocięta oraz szczenięta, są one bowiem bardziej narażone na nadkażenia bakteryjne i inne groźne dla zdrowia a nawet życia konsekwencje chorób skórnych.

więcej: http://www.royal-canin.pl/blog/choroby-skory-u-psow-i-kotow/

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Pierwsza pomoc dla k
Prawidłowa pielęgn
zobacz zobacz wiecej https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/