HomeBiznesCzy można uniknąć płacenia opłat za użytkowanie programów w firmie?

Czy można uniknąć płacenia opłat za użytkowanie programów w firmie?

Programy firmowe, mają to do siebie że mogą kosztować stosunkowo dużo. Nic w tym dziwnego – przecież aplikacje takie jak chociażby CAD czy zaawansowane narzędzia do edycji grafiki mogą kosztować nas bardzo dużo… Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie firmy wymagają użytkowania zaawansowanych narzędzi do konkretnych celów. W biurze niejednej firmy, można zastosować aplikacje, które z powodzeniem będą obsługiwały podstawowe zadania.

Czy można sporo zaoszczędzić na aplikacjach biurowych wykorzystywanych w firmie?

Okazuje się że tak. Oto kilka sposobów jak to zrobić.

1. Programy biurowe. Można oczywiście skorzystać z drogich i popularnych rozwiązań. W praktyce jednak, można w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Jak to zrobić? Wystarczy, jeśli skorzystamy z rozwiązań udostępnianych przez projekty niezależne, np Open Office. Aplikacje te są dostępne jako open source. W ten sposób, możemy je śmiało wykorzystywać również w naszej firmie. Co więcej, możemy dowolnie modyfikować kod źródłowy, pod warunkiem że udostępnimy również wspomniany kod źródłowy.

2. Edytory tekstu i kodów źródłowych. Piszemy mniej lub bardziej zaawansowane programy? Okazuje się, że wcale nie musimy do tego wykorzystywać skądinąd dobrych, ale też drogich programów dla firm. Po co, skoro mamy standardowego NotePada. Przecież to narzędzie, jest prostym, aczkolwiek bardzo funkcjonalnym programem udostępnianym na każdym komputerze z systemem operacyjnym Windows, i to niezależnie od jego wersji.

3. Program kliencki do poczty e-mail. Rzecz jasna, wygodne są narzędzia służące do kompleksowej obsługi zarówno poczty e-mail, jak również innych dodatkowych funkcji. Niemniej, takie aplikacje są dosyć kosztowne. Jaką mamy alternatywę? Możemy na przykład skorzystać z możliwości, jakie dają nam darmowe programy dla firm, takie jak standardowy Microsoft Outlook, dostępny w każdym komputerze jako komponent wchodzących w skład środowiska Windowsowego. Jeśli nie mamy czasu, by konfigurować konto, możemy też skorzystać z możliwości jakie daje nam… przeglądarka internetowa. Przecież każde konto pocztowe jest dostępne również w wersji online.

4. Czytnik PDF-ów. Zadziwiające, jak wiele możliwości dają nam darmowe programy udostępnione na naszym komputerze. Jednym z nich jest popularny czytnik PDF-ów – Adobe Reader. Narzędzie to (wbrew pozorom) udostępnione jest za free zarówno w wersji „domowej” jak i komercyjnej. Niemniej, można odnieść wrażenie, że tego typu narzędzia „wychodzą z mody”. Zastępują je zwykłe edytory tekstu. Z drugiej strony, pliki PDF wciąż doskonale sprawdzają się jako wydruki (np drukarek wirtualnych). Widać to szczególnie w programach generujących różnego rodzaju dokumentację czyli między innymi finansowo – księgowych.

5. Poza tym, działanie niektórych programów można zastąpić poprzez wykorzystanie darmowych, legalnych narzędzi. Posiadamy np zaawansowany monitoring pomieszczeń? Po co kupować drogie programy do jego obsługi. Najlepiej będzie, jeśli… stworzymy odświeżającą się stronę www, z linkami prowadzącymi do grafik udostępnianych przez kamery (na zasadzie screenów). Jedynym ograniczeniem będzie tu wydajność serwera FTP.

Artykuł pisany z pomocą Boss Plus – programy dla firm

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Szczawnica dla miło
Jak zaplanować waka
live url live url https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/