HomeDom i WnętrzeCzym ciąć blachy trapezowe?

Czym ciąć blachy trapezowe?

Cięcie blachy trapezowej, ze względu na kształt jej profilu, nie jest wcale zadaniem łatwym. Wręcz przeciwnie – potrzeba nam w tym celu, dość dobrych i specjalistycznych narzędzi. Zanim więc rozpoczniemy prace obejmujące cięcie tychże blach, zastanówmy się, jakie narzędzia chcemy w tym celu wykorzystać. A raczej – co nam daje rynek.

Czym ciąć blachę trapezową?

Podstawowym narzędziem, które możemy wykorzystać do tego typu prac, są standardowe nożyce do blach, zasilane albo bezpośrednio z sieci, napięciem 230 V, albo też z akumulatora (przeważnie jest to około 17 V, choć z reguły, im wyższe napięcie tym lepiej). Oczywiście narzędzia takie, wcale nie muszą być tak samo skuteczne. Istnieje sporo parametrów, od których zależy, czy kupiliśmy dobry sprzęt czy nie.

Jednym z takich parametrów, jest moc. Nożyce do cięcia blachy trapezowej, muszą mieć moc rzędu 500 bądź 600 W. Oczywiście, im większa moc, tym lepiej. Jeśli jednak wykorzystujemy nasze narzędzie wyłącznie do prac domowych, większa moc raczej nam się nie przyda.

Akumulator czy napięcie „z gniazdka”?

Ogromne znaczenie, w kwestii wyboru nożyc do blachy trapezowej ma sposób zasilania narzędzia. Blacha trapezowa, to dość niewdzięczny materiał do cięcia, dlatego preferuje się tu narzędzia zasilane z sieci. Gwarantują one większą moc i wydajność. Poza tym, są rzecz jasna tańsze, od ich akumulatorowych odpowiedników. Przeważnie też, oferują one nieco większą wartość skoku, ale o tym parametrze napiszemy nieco niżej.

Owszem, produkty zasilane akumulatorem również się sprawdzą. Jednak w przypadku takich rozwiązań, koszt zakupu będzie znacznie większy. Akumulator sam w sobie jest elementem dosyć kosztownym. Tym bardziej, że wszyscy wprowadzają już w elektronarzędziach akumulatory niklowo-wodorowe, zastępując tradycyjne i znane wszystkim rozwiązania kwasowe.

Skoki – kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę

Wybierając nożyce do blachy, warto pomyśleć również nad jego skokiem – kolejnym, ważnym parametrem narzędzia. Im większy skok, tym praca będzie wykonana szybciej. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy mamy zamiar ciąć duże arkusze blachy trapezowej. Jednak w przypadku zastosowań domowych, raczej rzadko będziemy mieli do czynienia z takimi pracami.

Jaka więc powinna być wartość skoku danego narzędzia? Jeśli szukamy lepszych (a przez to i droższych rozwiązań), niech będzie to nieco ponad 2000/minutę. Nożyce z dużym skokiem (i odpowiednią mocą) poradzą sobie również w sytuacji, gdy blacha trapezowa jest nieco grubsza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

FOLLOW US ON:
Czy wszystkie akceso
Wybór pasty i szczo