HomeDom i WnętrzeEkologiczny dom – co warto o nim wiedzieć?

Ekologiczny dom – co warto o nim wiedzieć?

W Polsce zapanowała moda na ekologię – widać to nie tylko po sposobie naszego żywienia, ale również po tym, że poszukujemy alternatywnych metod pozyskiwania energii. Również osoby planujące budowanie domu poszukują nowych sposobów na to, aby nowe lokum stało się bardziej ekologiczne. Czy faktycznie jest to możliwe? Jakie rozwiązania stosowane są w domach ekologicznych?
Podstawą w budowie domu ekologicznego jest przemyślenie, jakie rozwiązania okażą się faktycznie skuteczne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przedmiotów są panele słoneczne. Warto jednak pamiętać, że panele słoneczne mają sens wyłącznie w tych miejscach Polski, gdzie nasłonecznienie jest wysokie. Najlepszym miejscem na wykorzystanie paneli są południowe krańce Polski.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Są one produkowane przez topowych producentów w Polsce. Oczyszczalnie przydomowe są najchętniej wykorzystywane w domostwach w których zamieszkuje od 4 do 6 osób. Sama zasada działania oczyszczalni jest prosta – wielokrotne filtrowanie zanieczyszczeń sprawia, że do gleby przedostaje się znacznie mniej substancji trujących.

Innowacyjny dom z drewna

To tylko niektóre z proponowanych przez architektów rozwiązań. Najistotniejszy jest jednak sam projekt domu – aby wejść jego posiadanie możliwe są dwie opcje. Jeszcze do niedawna większość Polaków zamawiała indywidualne projekty domów, tworzone od podstaw. Były one wykonywane przez doświadczonych architektów. Projekty takie powstawały w przeciągu kilku tygodni, dodatkowy czas zajmowały również poprawki wprowadzane przez klientów. Finalnie projekt trafiał w ręce zamawiającego po około miesiącu, a koszt był dość wysoki. Alternatywą dla klasycznych metod jest dom z drewna. Nowoczesne budynki są odpowiedzią na zarzebowanie na ekologiczne, solidne i estetyczne budynki mieszkalne. Co ważne, inwestycja w dom z prefabrykatów jest nieporównywalnie niższa niż koszty, jakie trzeba ponieść,podczas budowy domu murowanego. Nie bez znacznie jest również krótki czas realizacji oraz fakt, że prace mogą ruszyć w dowolnym momencie roku. Gotowe projekty domów drewnianych cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przez co rośnie również różnorodność oferowanych propozycji.

Idealne miejsce dla
Aranżacja sypialni