HomeCiekaweJak dobrać właściwe narty

Jak dobrać właściwe narty

Zima to okres, który zyskał miano zaniżonej aktywności, leniwej ospałości i zaniedbywania naszej linii. Tymczasem, nie do końca jest to prawdą. Dla wielu ludzi sytuacja kształtuje się przeciwnie. Wielu z nas, każdą wolną chwilę w okresie zimowym stara się spędzić podczas białego szaleństwa, czy to na lodowisku z łyżwami na stopach, czy też na profesjonalnych stokach z deską snowboardową, lub z prawdziwymi mistrzami sportów zimowych – nartami.

Jazda na nartach to sport wymagający zarówno dobrej wytrzymałości mięśniowej, jak i odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Jako, taki, jest też świetnym sposobem na udany trening aerobowy, który spala z naszego organizmu nadmiar tkanki tłuszczowej i pomaga utrzymać linię. Zima nie musi więc oznaczać przybrania na wadze.

Jazdę na nartach należy zacząć od odpowiedniego wyboru sprzętu. Pamiętajmy, że istnieje wiele rodzajów nart, a każdy z nich przeznaczony jest do innej jazdy, o zupełnie innej charakterystyce i stylu. Należy poznać ich specyfikę i dopasować do swoich potrzeb. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, kierujmy się przede wszystkim jakością, wytrzymałością i wytrwałością. Wybierajmy produkty jedynie sprawdzonych i uznanych producentów, jak np. narty Rossignol.

Stopień zaawansowania również powinien określać wybór odpowiedniego rodzaju narty. Inny sprzęt pasuje do początkującego, który dopiero będzie rozpoczynał swoją przygodę z narciarstwem i stawiał swoje pierwsze kroki na dwóch deskach, a inny, dla zaawansowanych narciarzy, którą chcą osiągać coraz szybszą prędkość lub jeździć po przeszkodach.

Dla początkujących należy wybrać miękkie, lekkie i przyjazne narty, nie stawiające oporu. Ich przyjazność polega głównie na tym, że dzięki specjalnej budowie, potrafią niwelować wiele błędów popełnianych przez początkujących narciarzy, dzięki temu, trudniej w nich o wypadek, co jest niezwykle ważne przy nauce. Co prawda, „jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz” ale, nie trudno się domyśleć, że każdy zgodzi się z tym, że, im mniej razy upadniesz, tym korzystniej dla ciebie. Narty Rossignol takie łatwe są do wprowadzenia ich w zakręt i nie stawiają oporu, kiedy próbujemy nadać im rotacji.

Narty do nauki nie powinny być zbyt długie, nad bardziej krótkimi deskami, będzie nam o wiele łatwiej zapanować. Wybierając więc narty miękkie, na których będziemy stawiać pierwsze kroki, zdecydujmy się na narty nie przekraczające 160-170 cm dla dorosłych mężczyzn i 140-160 cm dla kobiet. Oczywiście, wybierzmy niższą granicę przedziału, jeżeli sami nie jesteśmy zbyt wysocy i wyższą, jeśli jesteśmy osobami wysokimi. W tym aspekcie warto poradzić się sprzedawcy i nie działać intuicyjnie. Większość sprzedawców w sklepach sportowych, to profesjonaliści, którzy dokładnie znają się na właściwościach i przeznaczeniu sprzętu, jakim handlują. Zazwyczaj, początkującym polecane są narty Rossignol o długości sięgającej mniej więcej ich brody. Jednak, ta zależność może ulec zmianie przy dokładnej ocenie nie tylko wzrostu ale i wagi przyszłego narciarza. Zdajmy się na doświadczenie sprzedawcy.

Dla użytkowników, którzy pierwsze kroki na nartach mają już dawno za sobą, ale nie osiągnęli jeszcze pułapu bardzo zaawansowanego narciarza, polecamy narty określane klasą Allround. To idealna propozycja dla śmiałków o średnich umiejętnościach jazdy. Narty te, są sztywniejsze i dzięki temu utrzymują się w ciętym skręcie, pozwalając na nieco bardziej agresywną i dynamiczną jazdę.

Zaawansowanym użytkownikom polecamy narty All mountain/Cross. To propozycja dla tych, którzy doskonale radzą sobie we wszystkich warunkach. Przeznaczone są zarówno do jazdy po ubitym śniegu, jak i w trudnych warunkach, nierównej nawierzchni, zlodowaciałym stoku, po muldach i po gęstym nieubitym śniegu.

FOLLOW US ON:
Denerwuje cię, że
Pływanie pod wodą