HomeCiekaweJak uchronić parkiet przez zarysowaniem?

Jak uchronić parkiet przez zarysowaniem?

Chociaż panele podłogowe charakteryzują się wysoką trwałością, to niestety na skutek ich nieprawidłowego użytkowania stają się bardzo podatne na zarysowanie, co wpływa negatywnie na ich walory estetyczne. Są jednak sprawdzone sposoby na długotrwałe zachowanie dobrej kondycji paneli. Kluczem jest tutaj odpowiednie ich zabezpieczenie.

Co przyczynia się do obniżenia walorów estetycznych paneli?

Zarysowanie, poplamienie czy uszkodzenie mechaniczne – są to główne czynniki mające wpływ na obniżenie walorów estetycznych paneli podłogowych. Rysy powstają zwykle w miejscach, gdzie są ustawione meble. Jeśli krzesła, fotele czy łóżka, które są często przesuwane, nie mają przymocowanych podkładek pod meble, to trzeba liczyć się z postępującym niszczeniem podłogi. Nawet w przypadku mebli wykończonych drewnem istnieje duże prawdopodobieństwo zarysowania paneli. Dlatego też w tym przypadku także warto zainwestować w podkładki pod meble.

Duży wpływ na powstawanie rys mają również mobilne meble typu fotel komputerowy, stolik czy barek, które wyposażone są zazwyczaj w plastikowe kółka pozostawiające na parkiecie nieestetyczny ślad. Do zarysowania może przyczynić się także używanie do odkurzania nieodpowiednich szczotek, a szczególnie niekorzystnie wpływa na wygląd paneli ma piasek, który działa niczym papier ścierny.

Jak zabezpieczyć meble przed powstawaniem rys?

Aby panele zachowały swoje walory estetyczne, trzeba o nie odpowiednio dbać. Nieocenione są podkładki pod meble, szczególnie w przypadku tych często przesuwanych mebli. Jeśli zależy nam na płynnym przesuwaniu krzeseł, foteli i stolików, to warto postawić na filcowe podkładki pod meble, które nie pozostawiają żadnych śladów na parkiecie, a dodatkowo można uniknąć odgłosu szurania meblem po podłodze. W ofercie dostępne są także podkładki pod meble gumowe, silikonowe, plastikowe, piankowe czy korkowe. Jednakże najpopularniejsze i najtańsze są filcowe podkładki pod meble.
Filcowe podkładki sprawdza się także w przypadku podłogowych dekoracji typu lampa czy donica, gdyż skutecznie zapobiegają powstawaniu drobnych rys. Są one dostępne w najróżniejszych rozmiarach.

Jeśli chodzi o odkurzanie paneli, to należy wyposażyć się w miękką szczotkę do odkurzacza. Zamiast więc rysować plastikową końcówką po parkiecie, należy postawić na odkurzacz ze specjalną końcówką do czyszczenia parkietów, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się kurzu i piasku bez doprowadzenia do postania rys.

Świetnym rozwiązaniem zabezpieczającym panele podłogowe są dekoracyjne dywaniki czy też maty ochronne. Najlepiej podłożyć je w najbardziej narażonych na zarysowanie miejscach, czyli pod stolikiem czy kanapą.

Podkładki pod meble w różnych rozmiarach znajdziesz na stronie Maximat – podkładki pod meble

FOLLOW US ON:
Zastosowanie prefabr
Jak to jest z tymi o