HomeCiekaweJak wybrać frezy tarczowe?

Jak wybrać frezy tarczowe?

Dość często każdy z nas ma pewne problemy odnośnie wyborów niektórych produktów. Dzisiaj bowiem jest ich na sklepowych półkach naprawdę dużo i czasem bez przeczytania wcześniej specjalistycznego artykułu, wiele nie zdziałamy. Jednym z takich produktów są frezy tarczowe…

Co to są frezy?

Na początek warto jednak w ogóle powiedzieć, co to dokładnie jest. Generalnie różnego rodzaju frezy są to pewne elementy frezarek, których zadaniem jest skrawanie różnych powierzchni ruchem obrotowym. Stanowią one oczywiście część frezarek. Co warto jeszcze wiedzieć o frezach, to na pewno to, że mogą pracować w różnych materiałach – drewnie, metalu, materiałach sztucznych.

Czym zaś są frezy tarczowe? Jest to jedna z rodzajów frez, przypominająca wyglądem tarczę. Co istotne to fakt, że nie istnieje tylko i wyłącznie jeden frez tarczowy – jest ich znacznie więcej. Różnią się one między sobą ilością poszczególnych rowków, ostrzy itp. Doskonałe są do cięcia stali, żłobienia rowków. Są odporne na złamania, stabilne i mają często także stabilną prędkość. Teraz jednak przechodzimy do zasadniczego pytania – jak wybrać frezy?

Wybór frezy tarczowej

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim zaś musimy wiedzieć, do czego nam ten frez będzie w ogóle służył. Czy będzie to drewno, metal czy może tworzywo? Dalej trzeba też orientować się, co w zasadzie będziemy wykonywali danym frezem. Jeśli nie będziemy tego wiedzieć, to niestety tylko niepotrzebnie wydamy pieniądze.

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż przykładowo do drewna najlepiej sprawdzą się frezy o twardości 88A czyli naprawdę twarde. Dzięki nim spokojnie poradzimy sobie z materiałem, jakim jest drewno. Ponadto powinny mieć stosunkowo dużo ząbków.

Ogólne zasady wyboru

Warto jednak powiedzieć troszkę też o dość ogólnych zasadach. Otóż ten rodzaj frez charakteryzuje się tym, że może mieć jeszcze różną ilość zębów do obróbki -trzeba wybrać odpowiednią.

Ponadto te frezy są zazwyczaj używane do stali, żłobienia rowków i innych dość obciążających sprzęt zadań. W związku z tym trzeba uważnie patrzeć na jakość sprzętu, który kupujemy. Szczególnym problemem tanich sprzętów jest brak odporności na wysoką temperaturę i słaba wytrzymałość rowków.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

Drewniane zabawki dl