HomeCiekaweJak wygląda sytuacja rowerzystów?

Jak wygląda sytuacja rowerzystów?

Jak wygląda sytuacja rowerzystów?

Sytuacja rowerzystów w Polsce nie wydaje się być szczególnie dobra. Napotykają oni wiele przeszkód, przez co rowery wciąż nie są jeszcze w naszym kraju popularne tak jak w niektórych państwach zachodnich. Jak można to zmienić? Które problemy rowerzystów są najbardziej uciążliwe i wymagają natychmiastowego rozwiązania?

Gdzie zostawić rower?

Pierwsza kwestia to wciąż brakujące stojaki na rowery. Rzecz w tym, że wielu rowerzystów porzuca swoje środki transportu, gdyż jeżdżąc nimi na co dzień i załatwiając różnego rodzaju sprawy mają wiele trudności z pozostawieniem ich w bezpiecznym miejscu. Rzecz w tym, że pomimo iż przed większością budynków są stojaki, to jednak jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Podjeżdżając czy to do jakieś instytucji, czy też placówki handlowej bądź usługowej często napotyka się problem zajętych stojaków na rowery. Mała liczba stojaków na rowery jest z pewnością również do pewnego stopnia spowodowana tym, że rowerzystów jest stosunkowo niewielu. Z drugiej jednak strony, jest ich mało również dlatego, że nie mają gdzie zostawiać swoich rowerów. W ten sposób tworzy się zamknięte koło, z którego pora się wydostać.

Ścieżki rowerowe

Niewystarczająca liczba stojaków na rowery to niestety nie jedyny, a prawdopodobnie nawet nie największy problem rowerzystów. Kłopotliwe jest z pewnością również to, że często rowerzyści są zmuszeni do tego, aby poruszać się jezdnią, gdyż w wielu miejscach wciąż brakuje kilometrów dróg rowerowych.

Wiele większych polskich miast jest tak zaprojektowanych, że ulice są dosyć ciasne, przez co nie ma na nich miejsca nawet na szeroki chodnik, a co dopiero na drogę rowerową, czy też poustawiane wzdłuż drogi stojaki na rowery. Tam natomiast gdzie są drogi rowerowe, często są one co najwyżej przeciętnej jakości, co również nie zachęca do uprawiania kolarstwa.

Co dalej?

Powyżej padło wiele gorzkich słów na temat przystosowania polskich miast i nie tylko do ruchu rowerowego. Niemniej jednak warto również zauważyć, że obecnie widać pewną pozytywną zmianę. Nie od razu polskie miejscowości staną się rajem dla rowerzystów, jednak wydaje się, że sytuacja jest dzisiaj i tak o wiele lepsza niż kiedyś.

Przede wszystkim jazda na rowerze staje się powszechnie promowana. Stojaki na rowery firmy https://calus-p.pl/, do których przymocowane są rowery miejskie, są coraz popularniejsze. Ścieżki rowerowe powstają natomiast powoli, jednak stale przybywają nowe drogi dla miłośników dwóch kółek. Sytuacja nie jest więc idealna, jednak ulega stałej poprawie.

FOLLOW US ON:
Odwrócona osmoza -
Dom drewniany – uk