HomeCiekaweJak zdobyć pozwolenie na skakanie ze spadochronem?

Jak zdobyć pozwolenie na skakanie ze spadochronem?

Żeby skakać ze spadochronem samemu, nie trzeba być żołnierzem ani kaskaderem. Istnieją kursy, które każdy może wykupić i wziąć w nich udział. To na przykład kurs AFF (Accelerated FreeFall) – we Wrocławiu można bez problemu wziąć w nim udział pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, żeby zdobyć uprawienia do wymarzonych, samotnych skoków.

Do czego uprawnia kurs spadochronowy?

Większość z kursów kończy się zdobyciem uprawnień do samodzielnego skakania z wysokości do 4000 metrów. Osoba, która posiada świadectwo ukończenia kursu może wynająć spadochron i za opłatą skakać nie w tandemie z instruktorem, ale w pojedynkę. Jeszcze przed rozpoczęciem kursu trzeba się jednak upewnić, że nie ma niczego, co przemawiałoby przeciwko temu pomysłowi.

Oczywiście, żeby odbyć taki kurs trzeba być pełnoletnim (żeby skakać w tandemie, wystarczy 120 cm wzrostu i pozwolenie opiekunów). Istnieją także pewne przeciwwskazania, przy których odbycie kursu spadochronowego nie jest możliwe. To przede wszystkim poważne schorzenia i urazy kręgosłupa, choroby układu krążenia oraz osteoporoza i łamliwość kości. Oczywiście pozostawanie pod wpływem środków zmieniających świadomość także wyklucza skoki.

W jaki sposób i gdzie to się odbywa?

Kurs AFF uczy swobodnego spadania w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Trwa dość krótko – jeśli warunki pogodowe nie przeszkadzają, może to być nawet jeden weekend, jednak na pewno będzie to bardzo intensywny, wypełniony teoretyczną i praktyczną nauką czas.

Na terenie Wrocławia można ukończyć kurs na przykład na lotnisku Wrocław-Szymanów. Skalda się on z dwóch części. Podczas teoretycznej uczestnicy są szkoleni w zakresie pozycji spadania, poruszania się w powietrzu, sterowania spadochronem i obsługi sprzętu. Podczas praktyki skacze się początkowo z dwójką instruktorów korygujących lot, następnie tylko z jednym, a wreszcie samodzielnie. Trzeba odbyć określoną ilość skoków, by podejść do końcowego egzaminu i zakończyć kurs spadochronowy z licencją w kieszeni.

A co dalej?

Jak nietrudno się domyślić, uprawianie tego sportu wymaga pewnych nakładów finansowych. W ośrodkach szkoleniowych można także wypożyczać złożone spadochrony oraz płacić za pojedyncze, wykonywane samodzielnie skoki z samolotu.

Warto jeszcze dodać, że skoki stanowią pasję, do której po ukończeniu kursu spadochronowego po prostu trzeba wracać. Nie tylko ze względu na zanik umiejętności – ta czynność wciąga, a adrenalina, świetna zabawa i uczucie wolności podczas swobodnego spadania działają na uczestnika jak narkotyk. Z pewnością warto!

Artykuł powstał we współpracy z gliwicką Strefą Silesia

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Rodzaje akcesoriów
Sprzęty przydatne m