HomeCiekaweJaki rodzaj kasy fiskalnej będzie najlepszy dla firmy?

Jaki rodzaj kasy fiskalnej będzie najlepszy dla firmy?

Różnorodność rozwiązań technologicznych dla handlu i usług sprawia, że przedsiębiorcy mogą wdrażać w swoich firmach odpowiednie kasy fiskalne. Dostosowanie konkretnego modelu do potrzeb działalności gospodarczej wymaga jednak wiedzy na temat dostępnych rodzajów urządzeń rejestrujących. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że kasy reprezentujące poszczególne kategorie różnią się oferowaną funkcjonalnością.

 

Urządzenia małe, średnie i duże

Współcześnie najczęściej można spotkać się z podziałem, w którym rodzaj kasy fiskalnej jest ściśle powiązany z gabarytami tej technologii. Dlatego na rynku wyróżnia się urządzenia małe, średnie oraz duże. Niekiedy również przyjmuje się podział na modele mobilne oraz stacjonarne – w zależności od docelowego zastosowania kasy rejestrującej. Niemniej, w tym przypadku warto wiedzieć, że granice pomiędzy urządzeniami przenośnymi i przeznaczonymi do pracy w placówkach handlowych czy usługowych, coraz częściej się zacierają. W rezultacie, wraz z postępem technologicznym, kompaktowe kasy fiskalne zdecydowanie zyskują na funkcjonalności, zaś najwydajniejsze modele stają się znacznie mniejsze. I taka tendencja zapewne będzie rozwijana w najbliższych latach. Producenci reprezentujący rynek fiskalny widzą bowiem, że krajowym przedsiębiorcom zależy obecnie na wdrażaniu uniwersalnych urządzeń. Ponadto, miniaturyzacja wyznacza współcześnie trendy w praktycznie całej branży IT.

 

Funkcjonalność kas rejestrujących

Do niedawna można było z góry zakładać, że najwyższe parametry techniczne i najbardziej przydatne funkcje są zarezerwowane dla największych urządzeń rejestrujących. Omówiona przed chwilą miniaturyzacja sprawiła jednak, iż gabaryty nie zawsze są wyznacznikiem zastosowania najlepszych podzespołów. Dlatego też przy wyborze konkretnego typu kasy fiskalnej warto sprawdzić, jakie rozwiązania i parametry oferują konkretne modele. W szczególności dotyczy to pojemności bazy PLU, sposobu archiwizowania kopii paragonów czy zakresu obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Co więcej, o funkcjonalności urządzenia decyduje liczba dostępnych do zaprogramowania skrótów klawiszowych czy wydajność akumulatora. Po uwzględnieniu tych kwestii często okazuje się, że nawet poręczne kasy fiskalne będą odpowiednie dla przedsiębiorstwa. Przy wyborze urządzenia warto też skorzystać ze wsparcia dostawcy technologii sprzedaży. Doświadczony dystrybutor z pewnością pomoże przedsiębiorcy w zainstalowaniu kasy, która spełni oczekiwania działalności gospodarczej.

 

Nowy rodzaj – modele online

Istnieje jeszcze jeden podział urządzeń fiskalnych, który wynika ze sposobu przechowywania istotnej dokumentacji firmowej. Mowa oczywiście o modelach z kopią papierową lub elektroniczną. Co ciekawe, w niedalekiej przyszłości do 2 wspomnianych rodzajów urządzeń dołączą zupełnie nowe kasy rejestrujące. A będą to modele przeznaczone do prowadzenia ewidencji w trybie online. Na czym konkretnie ma polegać „innowacyjność” tych kas?

Nowe urządzenia będą na bieżąco współpracowały z systemem teleinformatycznym MF. Online’owy typ kasy fiskalnej zagwarantuje też obsługę elektronicznych paragonów (wysyłanych klientom w formie cyfrowej). Co więcej, modele wprowadzane do obrotu od 2018 już w standardzie będą posiadały interfejsy i protokoły komunikacyjne, które zapewnią płynne połączenie z terminalami płatniczymi.

Spersonalizowane opr
Jaki rodzaj reklamy