HomeMotoryzacjaKlasy opon – jakie ogumienie wybrać dla swojego pojazdu?

Klasy opon – jakie ogumienie wybrać dla swojego pojazdu?

Wybór opon na światowym rynku oponiarskim jest ogromny. Przy wybieraniu odpowiednich opon na sezon letni czy zimowy można kierować się między innymi ich klasą. Wyróżnia się zasadniczo trzy klasy opon: wyższą – premium, średnią i niską – ekonomiczną. Do kogo są one właściwie adresowane?

Opony klasy premium

Najlepsze koncerny oponiarskie na świecie, takie jak Michelin, Pirelli, Continental czy Bridgestone posiadają najdroższe i zarazem najlepsze opony klasy wysokiej.

Reprezentują one najwyższy poziom technologiczny, a ich producenci dużo inwestują w swoje centra badawcze oraz w testowanie swoich produktów, które trafiają docelowo na rynki oponiarskie na całym świecie. Można odkryć ich potencjał wyłącznie wtedy, gdy rozwijamy duże prędkości na autostradzie, jeździmy szybko i agresywnie, nie zaś poruszamy się w ślimaczym tempie w miejskich korkach. W tym drugim przypadku niepotrzebnie wydamy dużo więcej pieniędzy na opony klasy wyższej, a tak samo dobrze będą sprawdzały się w naszym samochodzie opony klasy średniej lub ekonomicznej.

Klasa ekonomiczna

Do klasy ekonomicznej, nazywanej również niższą opon klasą, kwalifikują się najtańsze marki – Barum, Dębica, Dayton czy Sava. Są one produkowane z zastosowaniem starych, wysłużonych, ale jednocześnie wielokrotnie sprawdzanych technologii, które wcześniej stosowane były w oponach klasy premium. W klasie ekonomicznej główny akcent kładziony jest na zapewnienie kierowcom pełnej funkcjonalności. Opony posiadają klasyczne bieżniki, bez żadnych innowacji, których wprowadzanie kosztuje i rzutowałoby negatywnie na cenę opony.

Najlepiej opony klasy ekonomicznej, letnie i zimowe, sprawdzą się w samochodach najczęściej poruszających się w miejskich, umiarkowanych warunkach. Można je z powodzeniem montować w autach niskiej i średniej klasy, których właściciele odznaczają się spokojnym stylem jazdy i niewielkimi przebiegami rocznymi.

Opony klasy średniej

Takie opony stanowią kompromis pomiędzy ceną a jakością ogumienia samochodowego. Średnia klasa uwzględnia opony dla osób oczekujących czegoś więcej, niż przeciętnej funkcjonalności, ale jednocześnie tych, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów. W klasie tej wyróżnia się opony marki Firestone, Kleber, Uniroyal czy Fulda. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród kupujących i nadają się zarówno do jazdy po mieście, jak i na dłuższych trasach.

Czy cena ma znaczenie?

W przypadku opon samochodowych najczęściej występuje duża korelacja pomiędzy ceną a jakością opony, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z oponą letnią, czy zimową. Na przykład, tanie opony letnie nie będą zapewniały nigdy takich osiągów, jak opony klasy premium. Nie oznacza to jednocześnie, że nie spełnią oczekiwań kierowców samochodów miejskich – niższej i średniej klasy, którym zależy na przyzwoitym poziomie jakości w przypadku zakupu nowego ogumienia. Sprawdzą się one przy spokojnym stylu jazdy i niewielkich przebiegach rocznych.

FOLLOW US ON:
Firmowa impreza –
Medycyna estetyczna: