HomeZdrowie i UrodaKomunikacja jest ważna, czyli znaki nurkowe

Komunikacja jest ważna, czyli znaki nurkowe

Pod wodą mogą przydarzyć się różne rzeczy. Nie musi to oczywiście być od razu wielka katastrofa ani nawet zagrożenie – czasami wystarczy, że jeden z nurków z pary zauważy coś szczególnie interesującego i chciałby zwrócić na to uwagę kolegi, lub chce przekazać mu propozycję lekkiej modyfikacji trasy. Do tego właśnie służą znaki nurkowe.

Uciążliwy brak mowy

Pod wodą panuje cisza, a milczenie jest tutaj koniecznością. Nurkowanie nie umożliwia komunikowania się w znany, nawykowy wręcz sposób, co z kolei przysparza problemów i czasami staje się źródłem frustracji. Warto dobrze opanować znaki nurkowe, by móc sprawnie przekazać ważne informacje podczas nurkowania.

Oczywiście nie można się spodziewać, by była to pełnoprawna konwersacja – znaki służą raczej informowaniu, zwięzłemu i precyzyjnemu. Dlatego też są dość znormalizowane, co znaczy, że każdy nurek powinien posługiwać się w przybliżeniu tym samym językiem. Wprawdzie gdy ma się stałego partnera do tandemu w nurkowaniu można opracować z nim system kodów, jednak stanie się to bezużyteczne, gdy podczas samotnych wakacji podczas odprawy otrzyma się „z przydziału” innego partnera.

W jaki sposób można się komunikować pod wodą?

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów komunikatów, które można przekazywać podczas nurkowania innym nurkom. To przede wszystkim znaki wysyłane za pomocą dotyku. Wymagają one wprawdzie przebywania blisko partnera, ale nierozdzielanie się jest standardem w rekreacyjnych wyprawach. Są też bardzo intuicyjne – na przykład kilkukrotne ściśnięcie nogi albo ręki partnera może oznaczać zdenerwowanie, a jednokrotne – chęć spokojnego zwrócenia uwagi.

Pod wodą dźwięk zachowuje się inaczej niż w powietrzu, jednak znaki akustyczne nie są niemożliwe – wciąż da się uderzać w butlę przeznaczonym do tego koralikiem, a wtedy inni na pewno zwrócą uwagę. Istnieją także znaki dawane za pomocą światła (na przykład szybkie poruszanie latarką, co wywołuje efekt stroboskopowy).

Co daje opanowanie systemu komunikacji?

Te trzy klasy sygnałów – dźwiękowe, świetlne i dotykowe sprawiają skutecznie, że nurkowanie staje się przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Można z ich pomocą zwracać uwagę partnera na zmiany ciśnienia w butli, lub ostrzec resztę grupy przez jakimś niebezpieczeństwem. Można również zaanonsować, że potrzebuje się pomocy.

Ponadto, jako że ludzie są istotami społecznymi, nurkowanie stwarza im mnóstwo okazji, w których po prostu chcą się podzielić spostrzeżeniem. Używając znaków nurkowych można z powodzeniem wskazać partnerowi ciekawy widok lub obiekt.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Wpływ masażu klasy
Prosty pomysł na bi
https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ zobacz live url