HomeDom i WnętrzeKonstrukcja dachu a jego pokrycie

Konstrukcja dachu a jego pokrycie

Ilość materiałów, z których tworzy się dziś pokrycia dachowe jest zaskakująco duża. W zasadzie, każdy może dziś znaleźć pokrycie dachowe o właściwościach, które najbardziej mu odpowiadają. Warto jednak pamiętać, że wybór pokrycia nie jest tylko kwestią gustu.

Jaki mamy dach?

Jeśli chodzi o to, co decyduje o tym, które pokrycie jest najlepsze w danej sytuacji, to przede wszystkim jest to ukształtowanie powierzchni dachu. Jak się bowiem okazuje, daleko za nami są czasy, gdy dachy miały prostą budowę, a na większości z nich mogły być położone dachówki lub blacha trapezowa.

Dzisiaj, coraz częściej mamy do czynienia z konstrukcjami, które są niezwykle skomplikowane. Ludzie decydują się na takie konstrukcje ze względów estetycznych. Jednakże, sprawiają one często wiele kłopotów, gdyż na przykład uniemożliwiają bardzo często położenie blachy trapezowej.

Czy trzeba dobierać pokrycie do konstrukcji?

Oczywiście, jeśli mamy już wybudowaną konstrukcję dachu, to oczywiście trzeba założyć takie pokrycie, które będzie do niej pasowało. Jednakże, w niektórych sytuacjach nie trzeba dopasowywać pokrycia do konstrukcji, lecz na odwrót, można dopasować konstrukcję do pokrycia.

Jeśli wymarzymy sobie, że chcemy mieć na dachu jakieś konkretne pokrycie, niech to będzie przykładowo blacha trapezowa, to powinniśmy postawić taką konstrukcję, która dla blachy trapezowej będzie optymalna. Warto poinformować architekta projektującego nasz dom o tym, pod jakie pokrycie ma on dostosować konstrukcję dachu.

Remont dachu – jakie pokrycie wybrać?

Niestety, nie zawsze istnieje możliwość dostosowania konstrukcji dachu. Jeśli bowiem nie budujemy domu, lecz remontujemy już wybudowany dach to nie mamy takiej możliwości. W takiej sytuacji, nasz wybór, jeśli chodzi o pokrycie jest mocno ograniczony.

Jednakże, jeśli konstrukcja naszego dachu uniemożliwia położenie w zasadzie każdego w miarę sensownego materiału to możemy zdecydować się na przebudowę dachu. Warto jednak przygotować większą ilość gotówki, gdyż jest to bardzo kosztowne.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Doskonale urządzony
Jak pozbyć się chr