HomeMotoryzacjaLakier do felg czy zwykły lakier?

Lakier do felg czy zwykły lakier?

Samodzielne lakierowanie felg aluminiowych staje się coraz popularniejsze. Wynika to nie tylko z chęci wyróżnienia się na ulicy, ale również z mody na kolorowe felgi, która przyszła do nas z Japonii i jest zauważalna w szczególności na japońskich samochodach. Czy do samodzielnego lakierowana felg potrzebny jest specjalny lakier do felg?

Czy tylko felgi aluminiowe?

Już na wstępie niniejszego artykułu konieczne jest wspomnienie, że lakierować samodzielnie można również felgi stalowe – w tym przypadku najczęściej wybierane są jednak klasyczne kolory i dlatego może wydawać się (szczególnie w okresie zimowym, kiedy to na ulicach królują felgi stalowe ze względu na trudne warunki związane chociażby z agresywną solą).

Lakierujemy w domu!

Lakierowanie felg aluminiowych w domowym zaciszu to dla większości z nas synonim posłużenia się lakierem w sprayu – niestety niewielu z nas posiada odpowiedni garaż i sprzęt pozwalający na profesjonalne lakierowanie felg przy użyciu chociażby pistoletu lakierniczego. Wbrew jednak pozorom również przy użyciu lakieru do felg w sprayu można uzyskać ładną i równą powierzchnię, która będzie cieszyła oko przez długie lata.

Lakier do felg czy zwykły lakier?

Czy do samodzielnego lakierowania felg konieczny jest zakup specjalnego lakieru do felg aluminiowych czy też zwykły lakier akrylowy w tej roli sprawdzi się równie dobrze? Odpowiadając na tak postawione pytanie warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności przeznaczeniu każdego z tych lakierów. Lakier akrylowy możemy uznać za lakier uniwersalny, który swoje zastosowanie ma znaleźć niemal na każdym rodzaju podłoża. Lakier do felg aluminiowych dedykowany jest do krycia aluminium, które jest materiałem trudnym do lakierowania ze względu na stosunkowo niską przyczepność niemal wszystkich farb. Z tego też powodu warto wybrać lakier do felg, a nie zwykły lakier akrylowy, który po kilku tygodniach użytkowania mógłby zacząć schodzić z powierzchni felg i sprawić tym samym, że będą one wyglądały jeszcze gorzej niż przed naszym domowym lakierowaniem!

Ceny lakierów?

Co prawda wielu z nas mogą kupić ceny lakierów akrylowych, które w wielu przypadkach możemy kupić już niespełna dziesięć złotych za puszkę farby o pojemności 500 mililitrów, to jednak dedykowane lakiery do felg aluminiowych nie są specjalnie droższe – dobry lakier do felg renomowanego producenta to wydatek w granicach 20-30 złotych. Czy warto zatem oszczędzać na jakości i późniejszym efekcie końcowym?

Przygotowanie powierzchni

Warto jednak pamiętać o tym, że na efekt końcowy pracujemy od samego początku – od momentu przygotowania powierzchni do lakierowania. To właśnie wszystkie niedociągnięcia na tym etapie będą skutkowały późniejszymi nierównościami na lakierze czy „tłustymi okami”. Jak zatem przygotować felgi do położenia lakieru w sprayu? Przede wszystkim musimy zmatowić dotychczasową warstwę farby przy pomocy papieru ściernego na klocku szlifierskim, a następnie całą powierzchnię przedmuchać (np. przy pomocy sprężonego powietrza z kompresora lub z puszki) i dokładnie odtłuścić. Warto użyć do tego specjalnego, dedykowanego odtłuszczacza silikonowego, gdyż działa on znacznie lepiej niż benzyna i nie ma szkodliwych oparów.

Podsumowując, do samodzielnego lakierowania felg znacznie lepiej użyć specjalnego lakieru do felg aluminiowych, a nie zwykłych farb akrylowych.

Lakier do felg dostępny jest w sklepie Lakiery24.com

FOLLOW US ON:
Najtańsze OC możes
Jak dobrze wybrać b