HomeCiekaweNorwegia – kraj przyjazny dla imigrantów zarobkowych

Norwegia – kraj przyjazny dla imigrantów zarobkowych

Norwegia – kraj przyjazny dla imigrantów zarobkowych

Norwegia od lat uważana jest za miejsce idealne do życia – wysokie zarobki, doskonałe szkoły oraz możliwość korzystania z dodatków socjalnych sprawiają, że nadal liczni Polacy myślą o emigracji. Dzisiaj Norwegia to zdecydowanie inny kraj niż 10-15 lat temu. Dalej oferuje ona wiele pracy dla imigrantów, jednak znacznie trudniej jest się tutaj zaaklimatyzować, a sami imigranci traktowani są często jak intruzi. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na emigrację zarobkową?

Zadbaj o formalności: poszukaj mieszkania, przetłumacz najważniejsze dokumenty, załóż konto w banku

Obecnie normą jest, że najpierw martwimy się o miejsce do mieszkania, kolejno zaś pracą. Faktem jest, że Norwegia szuka zarówno pracowników fizycznych, jak i specjalistów (IT, medycyna, inżynieria). Znalezienie pracy nie powinno być problemem. Decydując się na pracę za granicą dopilnujmy wszelkich formalności: w momencie otrzymania zatrudnienia zainteresujmy się kwestią ubezpieczenia, dodatków socjalnych. Wiele osób wyjeżdzających do Norwegii do pracy ściąga tam również swoją rodzinę – mogą oni liczyć na przyznanie zasiłku rodzinnego Norwegia. Takie dodatkowe pieniądze znacznie ułatwiają start w nowym miejscu. Decydując się na zamieszkanie z rodziną za granicą warto poszukać również biur imigracyjnych, które wskażą nam placówki pomagające w asymilacji z lokalną społecznością. Warto również znaleźć grupy rodaków mieszkające w okolicy – zazwyczaj spotykają się one dość regularne i wspierają wzajemnie w nowym otoczeniu.

Co z kwestią pracy i podatków?

Praca w Norwegii z punktu widzenia prawa nie różni się niczym od pracy w Polsce – konieczne jest podpisanie umowy, która będzie podstawą naszego zatrudnienia. Istotne będzie także wskazanie numeru konta, na które przelewane będą nasze wypłaty. Wiele osób boi się formalności związanych ze zwrotem podatku z Norwegii. Jeśli mamy problemy z dokumentami warto odwiedzić jedno z biur podatkowych specjalizujących się w kwestiach zagranicznych.

FOLLOW US ON:
Inwestycje w nieruch
Zmniejsz rachunki dz