HomeCiekaweOd czego zależy wartość monet kolekcjonerskich?

Od czego zależy wartość monet kolekcjonerskich?

Srebro jest obecnie prawdopodobnie najpopularniejszym na świecie materiałem przeznaczonym do produkcji monet okolicznościowych. Podobnie jak w przypadku monet bulionowych, srebrne monety kolekcjonerskie charakteryzują się zarówno stałą wartością nominalną, jak i określoną wagą kruszcu. Jednak z reguły ich wartość znacząco przekracza cenę wykorzystanego do produkcji srebra nawet kilkukrotnie. Nie bez znaczenia pozostaje kolekcjonerska wartość monet okolicznościowych, co sprawia że są one obecnie niezwykle popularne zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących inwestorów.

Pochodzenie i nakład monet okolicznościowych

Nie wszystkie monety kolekcjonerskie notują spektakularne, znaczące lub chociażby minimalne wzrosty. Dlatego kluczowe jest wybranie takich, które spełniają odpowiednie warunki emisyjne. Bardzo duże znaczenie ma eminent, dlatego nie bez znaczenia pozostaje pochodzenie danej monety okolicznościowej. Najlepiej, żeby pochodziła ona z renomowanej mennicy, posiadającej długą tradycję oraz bogate zaplecze techniczne. Znaczenie ma również fizyczny nakład danej monety okolicznościowej. Im mniejsza jest emisja, tym znacząco wzrasta szansa na zwiększenie ceny w przyszłości. Dotyczy to zarówno emisji zagranicznych, jak i wysokich nakładów egzemplarzy monet kolekcjonerskich dystrybuowanych wyłącznie w Polsce.

Seria i wykończenie monet kolekcjonerskich

Monety okolicznościowe wchodzące w składy rozbudowanych serii menniczych zazwyczaj osiągają znacznie bardziej atrakcyjne ceny od tych wybijanych pojedynczo. Nierzadko do najbardziej pożądanych oraz najczęściej poszukiwanych monet kolekcjonerskich należą pierwsze wyroby z bardzo dużych, wieloletnich serii. Ponieważ technika mennicza jest obecnie bardzo rozbudowana, nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednie wykończenie każdej srebrnej monety. Wiele kolekcji powstaje przy użyciu specjalnego druku pozwalającego na koloryzację powierzchni metalu, bądź też posiada wstawki z innych metali lub kamieni szlachetnych. Z reguły znacząco zwiększa to wartość monety kolekcjonerskiej, zarówno rynkową, jak i estetyczną.

Ogólna wartość monety okolicznościowej

Rozważając różne decyzje zakupowe oraz sprzedażowe warto mieć na uwadze fakt, że nigdy nie ma gwarancji pewnego zarobku na inwestycji w srebrne monety kolekcjonerskie. Rynek ten rządzi się własnymi, specyficznymi prawami, przez co charakteryzuje się znacznie niższym poziomem stabilności, niż na przykład bardzo rozbudowany rynek kruszców reprezentowany przez niezwykle popularne monety bulionowe. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku kolekcjonerskim niestabilny poziom cen może również działać bardzo korzystnie. Zawsze da się bowiem znaleźć przynajmniej jeden kruszec, z którego wykonane monety kolekcjonerskie nie stracą na wartości poniżej określonego poziomu.

Źródła: Coinart

Przygotowanie do pod
Chętnie wykorzystyw