HomeTechnologiaOpakowanie – niedoceniony element zakupu

Opakowanie – niedoceniony element zakupu

W dzisiejszych czasach stykamy się z niezwykłą różnorodnością dostępnych w sklepach artykułów. O ile nie są to produkty na wagę, zazwyczaj są sprzedawane jednostkowo lub w odmierzonej ilości, umieszczone w opakowaniu. To ostatnie najczęściej szybko ląduje w koszu i nie zaprzątamy sobie nim głowy. A szkoda.

Jak już wspomnieliśmy, różnorodność produktów jest bardzo znaczna, więc producent opakowań nieraz dwoi się i troi, aby opakowanie uczynić funkcjonalnym, estetycznym i tanim jednocześnie. Zwłaszcza dwa ostatnie atrybuty opakowania silnie oddziałują na ekologię, bo aby wyprodukować tańsze opakowanie, zazwyczaj zużywa się mniej materiału i używa mniej barwników, co przekłada się na niższe zanieczyszczenie środowiska.

Podstawową funkcją opakowania jest przechowanie jego zawartości. Niekiedy opakowanie musi też zapewniać odseparowanie produktu od czynników zewnętrznych, umożliwiając np. wytworzenie ochronnej atmosfery.

Rodzaje opakowań

Przyjmując za kryterium klasyfikacji stan produktu, opakowania możemy podzielić na:

– opakowania do produktów ciekłych (mleko, soki, napoje),
– opakowania do produktów stałych (chipsy, orzeszki, itp).

Niektóre są dość zaawansowane i stykamy się z nimi na co dzień – wystarczy otworzyć lodówkę.

Ciekawym przykładem opakowania do produktów ciekłych, jest karton na napoje. Wykonany z grubej tektury, z zewnątrz pokryty kolorowym nadrukiem, stanowi trwałe i estetyczne opakowanie, przyciągające wzrok na sklepowej półce. Ale to nie wszystko.

Wewnątrz karton składa się z kilku warstw. Ta najbliżej produktu, to nieprzemakalna folia polietylenowa – odseparowuje produkt (np. mleko) od warstw pozostałych. Bliżej powierzchni kartonu znajduje się warstwa z cieniutkiej folii aluminiowej, która izoluje produkt od światła i częściowo od ciepła (niesionego przez promieniowanie). Szczyt pudełka zwieńcza odpływ, w którym producent opakowań umieścił zakręcane zamknięcie.

Tak skonstruowane opakowanie zapewnia bardzo dobrą ochronę zawartości przed dostępem światła i powietrza, a także ogranicza dopływ tego ostatniego po otwarciu pudełka. Po zużyciu produktu, opakowanie takie daje się bardzo łatwo spłaszczyć. Wystarczy odgiąć lekko przyklejone rogi kartonu i ścisnąć go, a następnie zakręcić zamknięcie. W ten sposób zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Opakowanie do produktów stałych to m.in. torebka na chipsy. Jest wykonana z folii polietylenowej, powleczonej cieniutką warstewką aluminium. Podobnie jak w przypadku kartonu na napoje, warstwa ta chroni zawartość przed niekorzystnym działaniem światła. W sklepie paczka chipsów ma kształt niewielkiej poduszeczki, ale próżno takowej szukać u producenta opakowań. Przed napełnieniem opakowanie to ma postać długiego rękawa, który dopiero w fabryce chipsów jest zgrzewany, docinany i „rozdmuchiwany” do postaci poduszeczek.

W paczce chipsów, oprócz smakołyku, znajduje się atmosfera ochronna, która zapobiega nawilganiu i jełczeniu zawartości. Ponadto pękaty kształt paczuszki, w znacznym stopniu zabezpiecza zawartość przed pokruszeniem.

Bardzo popularnymi opakowaniami są wszelkiego rodzaju pudła, pudełka i pudełeczka z tektury. Producenci opakowań na bieżąco starają się sprostać potrzebom rynku, stąd kształty kartonów bywają niezwykle fikuśne. Są dostępne zarówno pudła z pospolitej, szaroburej tektury falistej, jak i kartony powlekane papierem z kolorowym nadrukiem. Wynika to z tego, że mniej reprezentacyjne, tańsze powinny być opakowania zbiorcze, natomiast ważną funkcją pudełek, które stoją na półkach, jest zachęcenie do kupna, bo jak głosi powiedzenie: reklama dźwignią handlu.

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Dlaczego warto zainw
Kuchnie przestronne
live url https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ zobacz