HomeBiznesPływanie pod wodą – hobby dla miłośników przygód

Pływanie pod wodą – hobby dla miłośników przygód

Nurkowanie wydaje się być bardzo ciekawą pasją dla każdego. Ale gdzie znaleźć dobry sklep ze sprzętem do nurkowania? Głównie powinno patrzeć się na jakość oferowanego towaru, opinię innych. Nurkowanie jest świetną zabawą, ale trzeba na to uważać. Wielu profesjonalnych nurków, czy też amatorów, musiało przejść długie kursy. Nie wystarczy po prostu wziąć butli z tlenem, stroju z pianki, założyć go i wskoczyć do wody. Niestety tak to nie działa. Nie do końca.

W wyposażenie sklepu dla nurków powinny wchodzić : akcesoria, analizatory, automaty oddechowe, butle do nurkowania, balast nurkowy, buty, fajki (rurki), sprzęt fotograficzny i/lub video, noże, jackety, komputery nurkowe, kusze, książki, latarki nurkowe, maski, odzież, płetwy, przyrządy pomiarowe, rękawice, rebreathery, sprzęt pływacki, sprężarki, skafandry (pianki), skafandry suche, torby, skrzynie oraz pojemniki, zegarki sportowe i zestawy abc. Jeśli lubisz nurkowaine sklep ze sprzętem do takiej pasji powinien cechować się długoletnim doświadczeniem i posiadać wiele zaufanych, i sprawdzonych marek. Mile widziany jest również personel posiadający jakiekolwiek doświadczenie w tej dziedzinie, albo chociaż wiedzę.

Nurkowanie stało się obecnie bardzo popularne, wiele osób na wyjazdach w rejony tropikalne, zostaje wprost oczarowana życiem podwodnym. Decyzja o rozpoczęciu nurkowania jest oczywistą, ale też szybką konsekwencją takiej sytuacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zacząć nurkować? Czy każdy może nurkować? Czy nurkowanie jest niebezpieczne, czy nic mi się nie stanie?

Nurkowanie wbrew pozorom, to bardzo przyjemny sport i w zasadzie dosyć prosty. Jednak pewien zasób wiedzy i umiejętności jest niezbędny, aby bezpiecznie nurkować. Woda potrafi być bardzo zmienna i zdradliwa, a niekiedy nawet na Morzu Czerwonym, w wodzie, która wydawałaby się być spokojną, mogą wstępować prądy wodne, nagłe zmiany głębokości – rafa, czy niebezpieczne zwierzęta.

Na każdym kursie nurkowania każdy musi zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi fizyki nurkowania. Chodzi tutaj głównie o zmiany ciśnienia wraz z głębokością. Należy poznać właściwości mieszanek na których będzie się nurkowało, oraz zapoznać się z budową układu oddechowego, a także układu krążenia na poziomie pozwalającym zrozumieć mechanizm urazów nurkowych. Nauka korzystania z tabel dekompresyjnych jest również niezbędna (przynajmniej na początku), historia nurkowania może być miłym dodatkiem do całości zagadnień.

Nurkować mogą jedynie osoby przeszkolone, które uzyskały certyfikat nurkowy. Organizacji szkoleniowych jest wiele, znaczna większość z nich honoruje certyfikaty innych organizacji. W nurkowaniu wyróżnia się stopnie nurkowe oraz specjalizacje. Stopnie nurkowe to podstawowa droga do zdobywania kolejnych uprawnień, specjalizacje rozwijają umiejętności już w określonych kierunkach, np występuje specjalizacja nurkowania w nocy, nurkowania na wrakach, fotografii podwodnej czy w nurkowania w skafandrze suchym.

Nurkowania nie można uczyć się samodzielnie, jedyna bezpieczna forma nauki to zajęcia z czynnym instruktorem nurkowania. Organizacja nie jest czynnikiem najważniejszym. Warto zwrócić oczywiście uwagę, czy posiada materiały szkoleniowe w języku polskim: książki, kasety video i jak wygląda ścieżka kolejnych stopni. Najważniejszy jest instruktor. To od jego doświadczenia, zależy w dużym stopniu jak wiele wiedzy zostanie przyswojonej. Jeżeli któryś ze znajomych nurkuje, warto zapytać ich o opinię. Najprawdopodobniej polecą organizację w której sami robią stopnie i swojego instruktora.

Historycznie najdłużej działającą w Polsce organizacją jest CMAS, w czasach PRL-u był jedyną międzynarodową organizacją nurkową działającą legalnie, CMAS działał w ramach struktur PTTK a polska federacja działa jako Komisja Działalności Podwodnej. W latach 90-tych zaczęły do polski wchodzić inne organizacje. Ich ekspansja spowodowała wypieranie CMAS-u z rynku. Obecnie najmocniejszą organizacją w Polsce jest PADI – najwięcej instruktorów i wydanych certyfikatów. PADI posiada również najwięcej baz nurkowych na całym świecie.

FOLLOW US ON:
Jak dobrać właści
Hot stamping to spos