HomeCiekawePoznaj moc chrzanu tartego

Poznaj moc chrzanu tartego

Chrzan tarty- jak wszystko lepiej jest go przygotować samemu. Wtedy lepiej zachowuje on swoje właściwości oraz jest smaczniejszy. Jak przygotować domowy chrzan tarty? Przepis jest niezwykle prosty. Do zrobienia jednego słoiczka potrzebujemy 1-2 korzenie chrzanu, sok z cytryny (świeżo wyciśnięty) oraz sól i cukier- czyli niewiele składników.

Na początek należy korzenie chrzanu obrać, umyć, wrzucić do zimnej wody i pozostawić na mniej więcej 1-2 godziny. Dzięki temu nie tylko korzeń stanie się bardziej jędrny, przez co łatwiej będzie nam go zetrzeć, ale również my będziemy mniej płakać podczas tarcia.

Kiedy korzenie chrzanu leżą w wodzie możemy przygotować pozostałe składniki. A zatem- szykujemy słoik z kilkoma łyżkami przegotowanej wody oraz 2-3 łyżkami soku z cytryny. Dzięki temu sokowi nasz chrzan nie ściemnieje, zaś dzięki wodzie chrzan nie będzie zbyt suchy.

Po wyjęciu korzeni z wody ścieramy je na bardzo drobnych oczkach i co jakiś czas starty chrzan przekładamy do słoiczka, aby uniknąć utraty koloru. Na koniec należy starty chrzan doprawić wedle własnego uznania cukrem oraz solą i przechowywać w lodówce w zamkniętym słoiczku. Warto pamiętać, że przed podaniem można go wymieszać ze śmietanką, majonezem albo też jogurtem dzięki czemu stanie się on nieco łagodniejszy.

Kiedy można zjeść chrzan tarty?

Zawsze! Chrzan tarty jest doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju warzyw i kasz oraz przeróżnych sosów. Możemy spokojnie jeść go przez cały rok. Warto jednak wspomnieć, że często chowamy go do koszyczka, w którym niesiemy święconkę w trakcie Świąt Wielkanocnych.

Jakie właściwości ma chrzan tarty?

Nie można zapominać, że chrzan tarty nie tylko stanowi idealny dodatek do warzyw i ziaren, ale również ma silne działanie prozdrowotne! Każdy z nas zapewne instynktownie kojarzy ostry smak chrzanu z działaniem bakteriobójczym. Jest to prawda. Chrzan jest silnie bakteriobójczy , przeciwwirusowy i grzybobójczy. Ponadto pobudza on także nasz system odpornościowy. Jest świetnym dodatkiem do zapiekanek nie tylko ze względu na to, że poprawia ich smak, lecz również, a może przede wszystkim, że poprawia ich trawienie. Bowiem chrzan pobudza wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu usprawnia procesy przemiany materii. Oprócz tego chrzan pobudza nasz apetyt. Idealny jest także na chłodniejsze dni, bowiem jego spożycie rozgrzeje nas oraz podniesie ciśnienie krwi. Jeszcze jedna właściwość lecznicza chrzanu musi być tutaj wspomniana- działa on jako środek moczopędny.

Czy powinniśmy uważać jedząc chrzan?

Niestety tak. Pomimo jego niezwykłych właściwości leczniczych chrzan w zbyt dużych ilościach może nam zaszkodzić. Szczególnie powinny uważać osoby w wrzodami żołądka, chorobami układu pokarmowego oraz nerek, a także z wolem oraz ogólnie- problemami z tarczycą.

Jak podać chrzan tarty?

Jak już zostało to wyżej wspomniane chrzan tarty znakomicie nadaje się jako dodatek do dań obiadowych. Ale to nie wszystko. Możemy oczywiście przygotować domową ćwikłę- także zanoszoną w koszyczku do kościoła w trakcie Świąt Wielkanocnych. A możemy także zrobić niezwykle prostą zupę chrzanową.

Podsumowując- chrzan jest niezwykle bogaty w przeróżne właściwości lecznicze. Kupiony chrzan tarty ma ich niestety znacznie mniej niż ten robiony w domu. A ponieważ przepis na chrzan tarty nie jest zbyt trudny warto go zrobić. Będzie on idealnym dopełnieniem prawdziwych, rodzinnych, polskich Świąt Wielkanocnych.

Ponadto przyda się także w każdym innym momencie- nasi goście na pewno będą zachwyceni, kiedy postawimy przed nimi prawdziwy, domowy chrzan. Przy okazji- możemy go robić z całą rodziną. Bez wątpienia będzie dużo śmiechu, kiedy każdy będzie próbował zahamować napływające do oczu łzy. Wzmocni to więź między członkami rodziny. Poza tym warto spróbować zamiast tradycyjnego żurku przyrządzić raz zupę chrzanową!

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Jak wybierać gadże
Wilgoć - problem po
https://abweb.com.pl/w-poszukiwaniu-idealnego-wnetrza-meble-loftowe-jako-mistrz-przestrzeni/ https://beesafe.pl/porady/psychotesty-dla-kierowcow/ https://beesafe.pl/porady/oplaty-na-a4/