HomeDom i WnętrzeRodzaje forniru – w co zainwestować?

Rodzaje forniru – w co zainwestować?

Wybór materiałów wykończeniowych jest bardzo ważną decyzją, która będzie wpływała na wygląd wnętrza. Duże znaczenie ma także wysoka trwałość, ponieważ takie rozwiązania muszą służyć przez co najmniej kilka lat.

Czym jest fornir?

Jest to materiał wykończeniowy, który może być wykorzystywany w przypadku mebli, a także innych powierzchni, np. ścian. Jest to praktyczne i jednocześnie efektowne rozwiązanie, dostępne w wielu kolorach oraz wzorach. Forniry dostępne są w dwóch różnych rodzajach – naturalne oraz modyfikowane. Każdy ma swoje zalety dotyczące wyglądu, ale także trwałości.

Fornir naturalny

Naturalne forniry to cienka okleina produkowana z naturalnego drewna. Powstaje w procesie skrawania drewna, a następnie klejenia w kolejności zdejmowania z pnia. Powoduje to, że okleina zachowuje naturalny rysunek słojów razem ze wszystkimi jego cechami. Zaletami tego rozwiązania jest duża trwałość oraz niska podatność na odkształcenia. Naturalny fornir do złudzenia przypomina drewno, dlatego jest atrakcyjny pod względem wyglądu.

Jednocześnie wygląd naturalnej okleiny nie musi przypaść każdemu do gustu. Nie posiada ona elementów powtarzalnych, a także może mieć różne naturalne dla drewna wady takie jak przebarwienia i sęki.

Fornir modyfikowany

W przypadku takiej okleiny również skrawa się cienkie arkusze drewna, jednak poddawane są one barwieniu, które ma na celu usunięcie różnych wad. Naturalny rysunek słojów uzyskuje się dzięki mechanicznemu kształtowaniu. Zalety tego typu materiału to głównie brak naturalnych wad drewna, a także powtarzalność elementów, która tworzy spójny wzór. Oczywiście takiej okleinie można także zarzucić brak uroku, które ma naturalne drewno oraz to, że jej rysunek jest zbyt monotonny i za mało urozmaicony.

Wybór konkretnego rodzaju forniru zależy głównie od upodobań estetycznych i od zastosowania. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Okleinę modyfikowaną można wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach, a naturalną w bardziej tradycyjnych lub rustykalnych aranżacjach.

FOLLOW US ON:
Belki mostowe typu T
Holandia – poznaj