HomeCiekaweRodzaje i zastosowanie wentylatorów

Rodzaje i zastosowanie wentylatorów

Ocieplenie klimatu i wzrost temperatur powodują, że wiele pomieszczeń wymaga schłodzenia. Możliwości jest bardzo wiele. Wentylator, klimatyzacja, żaluzje. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Najważniejszymi czynnikami są koszty i efekty. Klimatyzacja jest rozwiązaniem drogim, ale zapewnia pełen komfort. Rolety są najtańsze, zapobiegają nasłonecznieniu pomieszczenia, tylko nieznacznie obniżając jego temperaturę. Rozwiązaniem pośrednim są wentylatory. Stosunek ceny do efektów jest najkorzystniejszy.

Podział wentylatorów

Wentylatory mają szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie. Wykorzystywane są w przemyśle maszynowym, samochodowym, chłodniczym, elektronicznym. Bez względu na zastosowanie, ich głównym zadaniem jest chłodzenie. Podział zależy od przyjętych kryteriów. Najczęściej stosowanymi kryteriami są:

• budowa,
• rodzaj zabudowy,
• zastosowanie.

Budowa

Ze względu na budowę wyróżniamy dwa typy: śmigłowe i promieniowe. Śmigłowe tłoczą powietrze o niskim ciśnieniu. ich najpopularniejszym przykładem jest wentylator biurkowy. Promieniowe przeznaczone są do tłoczenia powietrza o wysokim lub średnim ciśnieniu. Zastosowanie mają przede wszystkim w urządzeniach przemysłowych, klimatyzacjach oraz urządzeniach chłodniczych.

Rodzaj zabudowy

Wentylatory mają różną rolę do spełnienia i od tego zależy rodzaj ich zabudowy. Najczęściej stosowane są ssące, tłoczące lub o funkcjach mieszanych, czyli ssąco-tłoczące.
Różny może być także sposób ich montowania: na ścianach, sufitach, dachach lub w kanałach wentylacyjnych. Oczywiście osobne zagadnienie stanowi montaż wentylatorów w urządzeniach przemysłowych.

Zastosowanie

To najpopularniejsze kryterium podziału. Generalnie możemy wyróżnić wentylatory ogólnego zastosowania oraz specjalistyczne,stosowane w górnictwie transporcie morskim i transporcie materiałów łatwopalnych, w laboratoriach chemicznych oraz pomieszczeniach narażonych na wybuchy.
Największe zastosowanie wentylatory mają w budownictwie. Stosuje się je ze względu na:

• bezpieczeństwo (muszą być spełnione wymagania określone przepisami),
• komfortem użytkowania.

Bezpieczeństwo

Przepisy budowlane bardzo szczegółowo regulują sposoby wentylacji pomieszczeń. Wentylacja ma na celu zapewnienie właściwego dopływu powietrza oraz usunięcie powietrza zużytego na zewnątrz. Wentylacja taka może mieć charakter grawitacyjny (naturalna, wynikająca z różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz) lub mechaniczny.

W przypadku tej drugiej wymiana powietrza wymuszana jest za pomocą wentylatorów, które powodują wymianę powietrza. Szczególnie rygorystyczne wymagania odnoszą się do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia gazowe czyli kuchni i łazienek.

Komfort

Wentylatory w zależności od budowy i zastosowanej technologii zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. W zimie je dogrzewają, a w lecie chłodzą. Wentylatory domowe możemy podzielić na proste urządzenia biurkowe lub stojące oraz klimatyzatory i klimatyzacje. Sposób ich działania i wydajność znacznie się różnią.

Najprostsze modele powodują ruch powietrza, który daje subiektywne poczucie chłodu, nie powodują jednak obiektywnego obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Zasadą działania klimatyzerów jest wymuszony, przez wentylator, przepływ powietrza przez zbiornik z zimną wodą. Dzięki temu jest ono schładzane. Klimatyzery są urządzeniami o niewielkich gabarytach, ale ich wydajność też jest ograniczona.

Optymalnym rozwiązaniem w pomieszczeniach narażonych na długie działanie promieni słonecznych jest klimatyzacja. Jej minusem jest cena oraz konieczność odprowadzania skroplin na zewnątrz.

FOLLOW US ON:
Szybkie sprzątanie
Czarne chmury nad ED
https://eltying.com.pl/dziedzictwo-przemyslowej-przeszlosci-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ zobacz https://beesafe.pl/porady/jazda-po-rondzie/