HomeTurystykaRowery szosowe odzyskują popularność

Rowery szosowe odzyskują popularność

Rower szosowy był kiedyś w Polsce bardzo popularnym rodzajem roweru. Było tak, zanim do Polski dotarły rowery górskie i zapanowała mania na punkcie jednośladów mtb. Popularność szosówek to przede wszystkim efekt sukcesów polskich kolarzy w latach PRL-u. Wtedy każdy chciał być jak Szurkowski, Lang czy Piasecki i tzw. kolarzówka była marzeniem każdego dzieciaka. Dziś moda na rowery do jazdy na szosie wraca.

Rowery szosowe znów są modne

Powodów rosnącej popularności rowerów szosowych jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to skutek ogólnego wzrostu mody na pedałowanie i popularności rowerów. Coraz więcej Polaków jeździ rekreacyjnie lub ściga się w różnych cyklach zawodów i, siłą rzeczy, są wśród nich osoby jeżdżące na rowerach szosowych.

Ponadto, poprawia się stan dróg w Polsce. Przybywa dróg ekspresowych i autostrad, a to skutkuje mniejszym ruchem samochodowym na drogach lokalnych i kolarstwo szosowe jest bardziej bezpieczne. Jeszcze innym powodem na pewno jest to, że dużo osób od pokonywania leśnych i polnych wertepów woli szybkość, jaka jest największą frajdą jazdy na szosie.

Jaki rower szosowy wybrać?

Wśród rowerów szosowych nie ma aż tak dużego zróżnicowania, jak wśród rowerów górskich czy nawet miejskich. Ale za to obecnie już prawie każdy producent rowerów ma w swojej ofercie rowery szosowe Agasport i jest z czego wybierać.

Inne zasady doboru roweru szosowego dotyczyć będą amatorów, a inne osoby, które wykorzystują rowery szosowe w różnego rodzaju zawodach. Podstawowe parametry, na jakie należy zwrócić uwagę to między innymi:

– materiał, z jakiego wykonana jest rama (aluminium lub karbon),
– geometria ramy,
– wysokość główki (ma wpływ na pozycję),
– rodzaj hamulców (klasyczne lub tarczowe).

Poza ww. na pewno warto zwrócić uwagę na wewnętrzne prowadzenie linek, kompatybilność z systemami elektronicznymi oraz liczbę przełożeń.

Gdzie jeździć na rowerze szosowym?

Dysponując rowerem szosowym, jesteśmy skazani na jazdę praktycznie tylko po twardych nawierzchniach dróg. Jeśli ktoś nie lubi jeździć samemu, może brać udział w licznych rajdach organizowanych w wielu miejscach Polski. Prawie w każdym mieście działa jakieś stowarzyszenie cyklistów, które regularnie organizuje jazdy, a od czasu do czasu organizuje rajdy rekreacyjne, na których można miło spędzić czas wśród innych fanów pedałowania.

Poza tym, coraz więcej w naszym kraju jest cyklicznych imprez składających się albo z pojedynczych wypadów, albo z kilku czy kilkunastu wyścigów w ciągu roku. W każdym razie jest w czym wybierać i właściciele rowerów szosowych na pewno znajda okazję do jazdy.

Krzesełko do karmie
Ile trwa osuszanie m
https://emtec-group.com.pl/meble-ogrodowe-wypoczynkowe-z-technorattanu/ pergole na taras warszawa nowoczesne pergole tarasowe