HomeCiekaweSkok w tandemie – czy warto?

Skok w tandemie – czy warto?

Na wielu forach internetowych można przeczytać pytania związane ze skokiem w tandemie. Czym różni się on od samodzielnego skoku ze spadochronem? Na co zwrócić uwagę wybierając firmę świadczącą tego typu usługi? Czy na każdym lotnisku mamy możliwość odbycia tego typu skoku?

Skakanie ze spadochronem nie dla każdego?

Już na samym początku rozważań na temat skoku w tandemie oraz w ogóle skoków spadochronowych trzeba podkreślić, że nie jest to dyscyplina dla każdego. Pomimo tego, że w przypadku skoków w tandemie nie sprawdza się dogłębnie stanu zdrowia osoby skaczącej, a jedynie najczęściej poprzestaje na wypełnieniu oświadczenia związanego z jej stanem zdrowia i posiadanymi chorobami oraz schorzeniami, to w praktyce istnieje wiele schorzeń, które powinny dyskwalifikować ze skoków – są to między innymi krzywa przegroda nosowa czy problemy z układem krążeniowo-oddechowym.

Szybki instruktaż – skoki w tandemie

Aby odbyć swój pierwszy skok w tandemie wystarczy przeważnie dziesięciominutowe szkolenie z zakresu skoków ze spadochronem oraz całej mechaniki skoku. Tandem to dwie osoby – instruktor, zwany często pilotem oraz pasażer. Pasażer posiada specjalną uprząż, którą przypina się do instruktora, a która jednocześnie nie daje mu możliwości przypadkowego odpięcia się w locie, podczas skoku.

Jak wygląda skok?

Jak jednak wygląda sam skok w tandemie? Pasażera ubiera się i przypina już na ziemi, przed lotem. W momencie wystartowania samolotu i wzniesienia się w okolice 4 tysięcy metrów następuje skok. Pierwsza faza to oczywiście swobodne spadanie i osiągnięcie prędkości 200 kilometrów na godzinę. Dopiero po kilkunastu sekundach lotu następuje otworzenie czaszy spadochronu i spokojny lot wraz z lądowaniem. Warto mieć na uwadze, że bezpieczeństwo całego skoku, a tym samym otworzenie spadochronu i sprowadzenie całego tandemu na ziemię leży w gestii wyłącznie instruktora!

Skok to niezapomniane wrażenia!

Podsumowując, nie ulega żadnym wątpliwościom, że skok w tandemie wywołuje takie same emocje, jak pojedynczy skok ze spadochronem. Dla osoby, która nie miała nigdy do czynienia z tego typu sportami, z pewnością będzie to niezapominane przeżycie i duża dawka emocji. Decydując się na odbycie swojego pierwszego skoku w tandemie warto jednak zwrócić uwagę na renomę danej firmy oferującej tego typu skoki – zadowolenie innych osób skaczących z pewnością przełoży się również na jakość obsługi i świadczonych usług. Pamiętajmy również, że nie na wszystkich lotniskach można odbyć skoki w tandemie – między innymi ze względów bezpieczeństwa jest to zakazane.

Skok w tandemie zarezerwujesz na stronie http://strefasilesia.pl/.

Pracodawco, wody!