HomeZdrowie i UrodaSpray na gardło – wygodna forma leczenia infekcji

Spray na gardło – wygodna forma leczenia infekcji

Przy przeziębieniach, grypie, ale również przy wielogodzinnym przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze, może dojść do wysuszenia błony śluzowej gardła. Zazwyczaj objawia się to trudnościami z przełykaniem, charakterystycznym drapaniem w gardle czy suchością. Takie dolegliwości należy zatem leczyć miejscowo.

Jaki spray na gardło wybrać


W aptekach można znaleźć różne rodzaje sprayów na gardło. Większość z nich zawiera aktywne substancje, które szybko i skutecznie likwidują najczęściej występujące dolegliwości związane z gardłem. Jednak bardzo często w ich składzie pojawia się etanol w stężeniu 96%, co sprawia, że taki spray na gardło może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe oraz starsze dzieci, natomiast jest niewskazany w przypadku kobiet w ciąży czy dzieci poniżej 6 roku życia. Z kolei spraye ziołowe, zawierające olejki czy propolis, są wybierane najczęściej w przypadku stanów występujących chronicznie. Działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie składniki są równie skuteczne jak składniki uzyskiwane syntetycznie.

Znieczulające działanie sprayów


Przy wyborze sprayu na gardło ważne jest, aby zawarte w nim składniki działały znieczulająco i odkażająco, co jest szczególnie istotne w przypadku dolegliwości towarzyszących przeziębieniom czy zachorowaniu na grypę. W sprayach pojawia się olejek miętowy, który może być również wykorzystywany jako dodatek smakowy. Spośród ziołowych olejków w sprayach na gardło najczęściej spotykane są olejki z nagietka, tymianku, szałwii czy mięty, mogą się również pojawić dodatki w postaci olejku mirry czy rokitnika. Ich dobór wymaga, aby w sprayu pojawiły się dodatki smakowe.

Kiedy stosować spray na gardło


Większość sprayów można stosować kilka razy dziennie, choć zwykle dopuszczalna dawka to stosowanie sprayu maksymalnie 4 razy na dobę. W przypadku sprayów ziołowych, które mogą być stosowane przy stanach zapalnych w jamie ustnej, dawkowanie może być zwiększone. Większość takich sprayów może być również stosowana jako leki wspomagające leczenie chorób przyzębia.

Grafika pochodzi ze strony Gardimax.com.pl

FOLLOW US ON:
Jak podać wódkę w
ent-access.com live url color.net