HomeCiekaweSuszone warzywa o doskonałym smaku

Suszone warzywa o doskonałym smaku

Suszenie warzyw
Warzywa i zioła kurczą się podczas procesu suszenia. Większość suszonych warzyw odpowiada jednej trzeciej surowych, świeżych warzyw. Jest to bardzo pomocne, kiedy chcemy zabrać ze sobą coś pożywnego, co jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca. Suszenie warzyw to przyjemna czynność sama w sobie.

Suszone warzywa w piekarniku. Warzywa powinny być pokrojone tak drobno, jak to możliwe, ponieważ im drobniejsze kawałki lub cieńsze plastry, tym łatwiej warzywa tracą wilgoć przez parowanie. Gdy warzywa są już pokrojone na drobne kawałki, kładziemy je na papier do pieczenia i pozostawiamy w piekarniku w niskiej temperaturze, około 50 stopni, na ok. 12 godzin.

Warto zważyć warzywa przed suszeniem, aby uzyskać przybliżony obraz różnicy wagi surowych i suszonych warzyw. Jeśli suszenie odbywa się w piecu, w którym wilgotne powietrze ma problemy z ucieczką, możesz wysuszyć grzyby i warzywa w mniejszych ilościach lub pozwolić, aby drzwi piekarnika były uchylone, aby uwolnić wilgoć.

Idealne produkty do suszenia

Faworytem jest oczywiście czosnek, który jest niesamowity w postaci małych płatków — ostry i akuratny w smaku. Czosnek w takiej postaci możemy dodawać do różnych potraw, by dodać im smaku, ale możemy go także zmielić.

Pomidory są również smaczne w stanie suchym, ale ponieważ surowe zawierają dużo wody, muszą być pocięte na bardzo cienkie plasterki, aby umożliwić odparowanie wilgoci.

Grzyby i nasiona

Kurki, prawdziwki, kozaki i inne grzyby, które bez problemu można znaleźć jesienią w lesie, są produktami, które trzeba jakoś zakonserwować. Idealną metodą dla nich jest suszenie. Oprócz dobrego smaku suszone grzyby mogą spokojnie przetrwać ponad rok i wciąż być zdatne do spożycia. Składowanie suszonych grzybów powinno odbywać się w hermetycznym opakowaniu, najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu.

Rozejrzyj się wokół siebie, co z ogrodu nadaje się jeszcze do ususzenia. Jeśli jest jeszcze słonecznik lub dwa, możesz wyciąć główki rośliny i wysuszyć je w taki sam sposób, jak cebulę i warzywa, i przechowywać je w nieogrzewanym, mrozoodpornym pomieszczeniu, takim jak garaż lub przybudówka. Główki słonecznika można umieścić w karmnikach zimą, aby ptaszki miały pożywienie i mogły przetrwać do wiosny.

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką Ogrodnik S.A.

W jaki rower warto z
https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ live url