HomeCiekaweŚwieżość absolutna czyli płyny do pukania ust

Świeżość absolutna czyli płyny do pukania ust

Po co w ogóle używać płynów do ust? Czy porządne szczotkowanie dwa razy dziennie nie wystarczy? Otóż nie wystarczy. Dentyści są zgodni – po samym szczotkowaniu w ustach zostaje jeszcze sporo bakterii. Żeby je usunąć trzeba użyć specjalistycznego płynu. Jednak nie każdy płyn będzie odpowiedni. Powinno używać się tylko takich, które nie usuną bakterii służących naszemu organizmowi, nie uszkodzą dziąseł, nie zniszczą naturalnych barier ochronnych. Stomatolodzy polecają płyny do ust z zastrzeżeniem, żeby wybierać właściwe i stosować zgodnie z zaleceniami (i lekarzy i producentów).

W czym pomoże płyn do płukania ust?

Płyny do ust pomogą dokładnie oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia i bakterii. Dzięki temu można uzyskać świeży, przyjemny oddech i właściwą higienę całej jamy ustnej. Dodatkowo w przypadku chorób dziąseł i przyzębia niejednokrotnie konieczne jest wręcz stosowanie płynów do ust. Takie preparaty zawierają specjalistyczne składniki, które łagodzą podrażnienia, ułatwiają regenerację, powstrzymują krwawienia z dziąseł. Niektóre płyny do walki z próchnicą mogą nawet odbudowywać mikrouszkodzenia a inne wspomagają leczenie nadwrażliwości zębów. Można dobrać płyn odpowiedni dla konkretnego problemu.

Bezpieczny, czyli jaki?

Bezpieczny płyn do ust to taki, który nie wyniszczy dobrych bakterii usuwając jednocześnie te niepożądane. Czyli należy wyeliminować płyny zawierające alkohol w stężeniu większym niż 25%. Zwłaszcza dzieci nie powinny ich stosować. Uwaga – alkohol w zbyt dużym stężeniu wysusza śluzówkę i może to prowadzić nawet do halitozy. Czyli – paradoksalnie – walcząc o zdrowie i świeży oddech można osiągnąć przeciwny skutek. Ale należy zachować ostrożność także z innymi składnikami. Niektóre płyny stosowane w leczeniu chorób dziąseł zawierają składniki, których nie można używać dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ po tym czasie pojawiają się przebarwienia.
Dla bezpieczeństwa stosowania płynów do jamy ustnej niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń od producenta. Chodzi o to, żeby nie używać ich za często ani na niewłaściwe dolegliwości. Znaczenie ma także to, jak płuczemy usta. Płynów nie powinno się przetrzymywać w bezruchu. Ważne jest energiczne płukanie, przez nie dłużej niż minutę. Nie wolno mieszać jednego płynu z innymi oraz nie należy rozcieńczać go wodą.

Uwag jest sporo, ale nie jest trudno wziąć je wszystkie pod uwagę a świeży oddech i zdrowie jamy ustnej warte jest starania. Płyny do ust nie zastąpią całej higieny jamy ustnej ale doskonale ją uzupełnią.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/plyny-do-ust.

FOLLOW US ON:
Konferencje pod Wars
Zestawy głośnomów