HomeCiekaweTajniki pracy jako opiekun osób starszych

Tajniki pracy jako opiekun osób starszych

Opieka nad osobą starszą w każdym przypadku wygląda nieco inaczej. Wiele zależy od stanu zdrowia i formy seniora, a tym samym zakresu obowiązków wypełnianych przez opiekunkę. Zawsze jednak warto zadbać o to, żeby obie strony dobrze ze sobą współpracowały. Opiekunki osób starszych muszą nie tylko przyrządzać i podawać podopiecznym posiłki, dotrzymywać im towarzystwa, robić zakupy czy sprzątać mieszkanie. Nierzadko do najbardziej wymagających zadań należy pomoc w aplikacji leków oraz utrzymaniu higieny. Opiekunka musi w takich sytuacjach wykazać się empatią i komunikatywnością, aby senior nie poczuł się niezręcznie.

Relacja z podopiecznym

Nawiązanie odpowiedniej relacji pozwala lepiej wyczuć stan emocjonalny podopiecznego. Sympatia i wzajemne zrozumienie mogą poprawić stan psychiczny seniora, a także zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i przynieść radość z życia. Kluczowe dla udanej współpracy między opiekunką, a podopiecznym jest zdobycie zaufania. Aby to osiągnąć, konieczne jest okazanie drugiej osobie szacunku. Nie bez znaczenia pozostaje poczucie misji opiekunki, a więc chęć niesienia pomocy podyktowana humanitarnym nastawieniem, a nie zarobkami.

Prowadzenie dialogu

Poza okazywanym szacunkiem i rozumieniem potrzeb seniora, opiekunka powinna także wykazywać się zdolnością słuchania i rozmowy. Prowadzony dialog musi być dostosowany do potrzeb i możliwości podopiecznego. Zamiast pocieszać na siłę i narzucać własne zdanie, lepiej zadbać o utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Podczas rozmowy należy mówić głośno, powoli i wyraźnie, najlepiej prostym językiem. Znajomość osobowości i temperamentu podopiecznego ułatwia określanie jego osobistych potrzeb. Nawet jeżeli podejmują nieracjonalne decyzje, osób starszych nie powinno się w żaden sposób pouczać czy potępiać.

Czynności pielęgnacyjne

Poza wiedzą teoretyczną na temat schorzenia podopiecznego, reakcji na objawy czy stadiów rozwoju, opiekunka powinna dbać o dobro osoby starszej także w praktyce. Niezbędna jest znajomość technik wstawania oraz przenoszenia, zasad higieny podczas stosowania środków przeciwodleżynowych czy przeciw odparzeniom, a także zakładania pieluchomajtek. Opiekunka powinna zachowywać granice intymności seniora, informując go o swoich zamiarach i tłumacząc wszystkie wykonywane czynności. Jeżeli niektóre z nich chory może wykonać samodzielnie, należy mu na to pozwolić.

Składy węgla - Alp
Nowy trend - pomysł