HomeDom i WnętrzeWybór kabiny prysznicowej

Wybór kabiny prysznicowej

Wiele osób, które urządzają dziś swoje łazienki rezygnuje z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Czasem powodem tej decyzji jest niewielki metraż, w którym nie ma miejsca na tak duże elementy armatury jak wanna. W innych przypadkach wynika to po prostu z osobistych preferencji użytkowników i wygody. Na rynku jest dziś ogromny wybór różnych kabin. W jaki sposób wybrać taką, która najlepiej będzie spełniała nasze oczekiwania? Czym się kierować przy tym wyborze?

Rozmiar

Jeśli naszym łazienkowym problemem jest niewielki metraż, konieczne jest zwrócenie uwagi na rozmiar kabiny. Nie może być ona zbyt duża. W małych łazienkach często dobrze sprawdza się kabina rogowa – wykorzystuje jeden z rogów łazienki i nie zajmuje wiele miejsca.

Kształt

Kształt naszej kabiny powinniśmy uzależnić głównie od dwóch rzeczy. Po pierwsze: ustawność. Na kabiny rogowe łatwiej znaleźć miejsce w mało ustawnej lub niewielkiej łazience. Druga ważna sprawa, na którą musimy zwrócić uwagę jest bardzo indywidualna. Chodzi bowiem o kwestie estetyczne. Kabiny prysznicowe asymetryczne podobają się wielu osobom, ale są też tacy, którzy lubią prosty styl kwadratowych kabin. Kształt i styl kabiny powinien zatem pasować do naszego gustu, a także do stylu łazienki, którą urządzamy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki wybór pod tym względem będzie najlepszy, poprzeglądajmy katalogi, w których znajdziemy wiele pięknie urządzonych łazienek.

Drzwi

Ważnym elementem każdej kabiny są także drzwi. Dostępnych jest bardzo wiele ich rodzajów i wybrać jeden z nich musimy, biorąc pod uwagę względy praktyczne oraz estetykę.
Popularnym wyborem w niewielkich łazienkach są drzwi suwane. Mogą być jednostronne lub dwustronne. Praktyczne są te modele, których drzwi możemy wyciągnąć w celu dokładnego wyczyszczenia.
Drzwi uchylne sposobem otwierania przypominają zwykłe drzwi. Zwykle otwierają się one na zewnątrz kabiny, potrzeba zatem trochę dodatkowego miejsca wokół niej. Ich minus jest związany z kwestią praktyczną – po otwarciu woda, która zgromadziła się na ściankach drzwi, spada na podłogę, tworząc przy kabinie kałużę.
Drzwi wahadłowe działają na podobnej zasadzie jak uchylne, ale otwierają się zarówno za zewnątrz, jak i do wewnątrz.
Dobrym pomysłem dla małej łazienki są drzwi harmonijkowe, które nie zajmują wiele miejsca. Ich minusem jest jednak to, że nie są całkowicie szczelne. Ponadto, dość trudno je wyczyścić.
Ciekawym patentem, który sprawdzi się w niektórych łazienkach jest prysznic walk-in. W przypadku tego modelu w ogóle nie są montowane drzwi. Wejście zwykle jest duże, jak i sama kabina. Zbudowana jest ona w ten sposób, aby woda nie wylatywała poza prysznic. W połączeniu z płytkim, płaskim brodzikiem jest to interesujące, nowocześnie wyglądające rozwiązanie, które dla wielu osób będzie także bardzo praktyczne. Z wejściem pod tego typu prysznic nie będą mieć problemu na przykład osoby starsze, które mają trudności z poruszaniem się. To samo dotyczy niepełnosprawnych.

Kabiny prysznicowe asymetryczne, kwadratowe, rogowe – wybór na rynku jest dziś bardzo duży, dlatego przed jego dokonaniem musimy zwrócić uwagę na wiele elementów.

FOLLOW US ON:
Cele szkoleń z wind
Własnoręczny serwi