HomeDom i WnętrzeWykończenie podłóg – elegancko i bezpiecznie

Wykończenie podłóg – elegancko i bezpiecznie

Chyba każdy, kto choć raz urządzał remont w domu czy mieszkaniu, zastanawiał się co zrobić, aby łącznie różnych rodzajów posadzek wyglądało estetycznie. Mało kto ma jednolitą podłogę w całym mieszkaniu czy na całym piętrze domu. Nie tylko nie wygląda to dobrze, ale rozwiązanie tego typu jest po prostu ciężkie do wykonania. Do konkretnych pomieszczeń stosujemy podłogi różnego typu, przecież nie położymy wykładziny w kuchni czy w łazience. Co zrobić, żeby łączenia wyglądały estetycznie?

Wybierając podłogi do konkretnych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu, często głowimy się jak wszystko połączyć, aby stanowiło idealną całość. Listwy przejściowe odgrywają bardzo ważną rolę, nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną. Dobrze dobrane będą cieszyć oko i wyglądać estetycznie. Listwy sprawdzają się również w przypadku, kiedy mamy np. salon połączony z kuchnią. W kuchni zastosujemy inną podłogę niż w salonie, a żeby oddzielić te dwie różne strefy, będziemy potrzebowali odpowiedniej listwy.

O czym pamiętać łącząc podłogi?

Podczas budowy czy remontu, do każdego pomieszczenia wybieramy podłogi różnego typu, a następnie listwy – tak, aby całość wyglądała estetycznie i oczywiście była też praktyczna. Źle dobrane listwy progowe (np. https://pawotex.com/listwy-laczace/) czy podłogowe nie tylko wyglądają brzydko, ale mogą też stanowić zagrożenie. Powstają wtedy nierówności i o nieszczęśliwy wypadek nietrudno. Jak więc odpowiednio łączyć różne typy podłóg, by wyglądało to ładnie i było bezpieczne?

  • Po pierwsze, zachować umiar – cały efekt możemy popsuć, jeżeli połączymy ze sobą dwa materiały, które nie będą do siebie pasować. Wybierając do kuchni wzorzyste płytki, do salonu lepiej wybrać podłogę w jednolitym kolorze np. panele. Wtedy listwa łącząca panele z płytkami stworzy idealną całość. Należy tylko pamiętać, aby była ona w tej samej tonacji kolorystycznej.
  • Po drugie, pamiętać o różnicy grubości – chyba każdy wie, że różne rodzaje podłogi mają różne grubości. Dlatego wybierając odpowiednią okładzinę, trzeba mieć na uwadze to, że np. panele nie będą na tej samej wysokości co płytki, co może być kłopotliwe w miejscu ich łączenia. Przejście pomiędzy pomieszczeniami powinno być równe, a listwa progowa jak najmniej rzucająca się w oczy. Jeżeli różnica nie przekracza 2 cm, można zastosować listwę łączącą pochyłą.
  • Po trzecie, pamiętać o dylatacji (czyli przerwie między dwoma rożnymi materiałami) – łącząc ze sobą podłogę z drewna z płytkami, trzeba pamiętać, że drewno będzie inaczej reagować na wilgoć i zmianę temperatury. Może się wtedy rozszerzać bądź kurczyć, co mogłoby uszkodzić sąsiadujące z nim płytki. Możemy tego uniknąć, jeżeli listwy łączące panele i płytki będą dylatacyjne, czyli takie, które zachowają bezpieczną szczelinę oraz zamaskują ją.

Jakie listwy wybrać?

Na rynku mamy ogromny wybór wszelkiego rodzaju listew – różnią się nie tylko kolorem, ale też materiałem, z którego zostały wykonane. Możemy więc wybierać spośród listew drewnianych, aluminiowych, z tworzyw sztucznych czy stali nierdzewnej. Wybierając odpowiednią, trzeba pamiętać, aby kolorystycznie pasowała do podłogi np. stalowa listwa przejściowa do paneli nie zawsze będzie wyglądać estetycznie, wtedy lepsza będzie drewniana. Jeżeli poszukujemy listwy dywanowej, w tej roli najlepiej sprawdzi się taka, która będzie wykonana z tworzywa sztucznego.

Polecamy listwy firmy Pawotex.

Hokery drewniane –
Dobra dawka adrenali