HomeMotoryzacjaWymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie

Wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie

Zazwyczaj udajemy się do mechanika samochodowego dopiero wtedy, kiedy słyszymy że nasz samochód nie brzmi jak powinien lub kiedy oczywiste jest, że którykolwiek z układów nie działa prawidłowo. Znacznie rzadziej pochylamy się po prostu nad stanem auta, doglądając ilość olejów czy płynów. To spory błąd, który może nas kosztować nawet wymianę silnika!

Co grozi, kiedy brak olejów i płynów?

Podstawowymi płynami eksploatacyjnymi są: płyn chłodniczy, olej hamulcowy, olej silnikowy oraz olej skrzyni biegów. W przypadku jakiegokolwiek wycieku elementy samochodu narażone są na tarcie oraz stopniowe zniszczenie. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim niezwykle kosztowne w naprawie – wielu mechaników jest zdania, że naprawa zatartego silnika może być tak samo kosztowna jak kupno używanego samochodu. Jakie objawy powinny wzbudzić nasza czujność? Z pewnością wszelki opór pojawiający się podczas zmiany biegów lub też hamowania. W przypadku braku płynu hamulcowego pedał może po prostu pozostać w podłodze. Brak smarowania silnika objawi się szybkim nagrzewaniem komory.
Warto również pamiętać o płynie do spryskiwaczy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jego brak skutecznie utrudni nam jazdę, gdyż nie będzie możliwości mycia szyb.

Wszelkie płyny eksploatacyjne do samochodu oferuje ceniony sklep motoryzacyjny eport2000.pl.