HomeTechnologiaZalety komputeryzacji placówek publicznych

Zalety komputeryzacji placówek publicznych

W prywatnych firmach już od dawna większość dokumentów, faktur oraz rachunków jest przechowywana i rozliczana elektronicznie. Skoro i tak częściej piszemy na komputerze, a nie ręcznie, nie ma sensu drukować tych papierów, marnować toner do drukarki oraz swój czas i miejsce. Jednak w placówkach pożytku publicznego jeszcze do niedawna komputeryzacja nie była standardem. Dzisiaj powoli się to zmienia i możemy się z tego cieszyć, bo wynika z tego wiele zalet zarówno dla nas, jak i dla całego systemu.

Szkoły

Tradycyjne ciężkie dzienniki i mozolne uzupełnianie kart ocen przed zebraniem z rodzicami powoli odchodzą w zapomnienie. W coraz większej ilości szkół działa bowiem dziennik elektroniczny. Jest to wygodne rozwiązanie dla szkoły, jej władz, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szkoła nie musi tak często inwestować w nowy toner do drukarki. Dyrektor może w kilka chwil sprawdzić, czy nauczyciele nie spóźniają się z wystawianiem ocen semestralnych. Nauczyciele mogą wpisać oceny nawet wtedy, kiedy sprawdzają sprawdziany w domu o niestandardowej porze, na przykład w nocy. Rodzice na bieżąco monitorują osiągnięcia dzieci. Natomiast uczniowie także szybciej dowiadują się o swoich wynikach. Jest to zatem rozwiązanie wygodne dla każdej z tych grup.

Służba zdrowia

Wprowadzenie komputerów do przychodni lekarskich także jest wygodnym rozwiązaniem dla lekarza i pacjenta. Wreszcie zakończyło to problem nieczytelnych recept i zaleceń, wypisanych tak zwanym „lekarskim charakterem pisma”. Dziś lekarz może błyskawicznie wstukać receptę za pomocą komputera i ją wydrukować. Zadowolony z tego może być także farmaceuta, który nie będzie już musiał z trudem rozczytywać niechlujnego pisma.
Wciąż udoskonalany jest system elektronicznej karty pacjenta, dzięki któremu lekarz, którego spotykamy pierwszy raz nie będzie musiał polegać tylko na wywiadzie z nami i skróconej historii choroby opisanej przez swojego poprzednika. Będzie mógł sprawdzić w systemie na co jesteśmy uczuleni, jakie lekarstwa przyjmowaliśmy, jakie dokładnie choroby przechodziliśmy i kiedy to było. Na pewno przełoży się to pozytywnie na diagnostykę oraz leczenie.

Komputeryzacja w placówkach publicznych jest nie tylko bardzo potrzebna, ale wręcz konieczna. Może ułatwić to życie bardzo wielu ludziom, a nawet przełożyć się pozytywnie na edukację czy opiekę zdrowotną.

POST TAGS:
FOLLOW US ON:
Jak zaplanować waka
Hotel SPA - dobry po