HomeTechnologiaZalety prefabrykatów z betonu

Zalety prefabrykatów z betonu

Zastosowanie prefabrykacji do produkcji elementów wielkowymiarowych w budownictwie znacznie przyśpieszyło proces realizacji inwestycji. W zależności od kubatury, dom w stanie surowym otwartym może być wykonany w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy.

Co to są prefabrykaty z betonu?

To gotowe elementy budowlane wykonywane w halach produkcyjnych poza terenem budowy. Mogą być wykonane z betonu zbrojonego (żelbeton), keramzytobetonu lub betonu sprężonego. Elementy mogą być dwuwarstwowe (z ociepleniem) lub trzywarstwowe (ocieplenie plus zewnętrzna warstwa wykończeniowa). Zarówno beton, jak i zbrojenie wykonywane są z materiałów wyższej klasy niż ściany monolitowe wykonywane na placu budowy. Dzięki temu gotowe elementy charakteryzują się lepszymi parametrami.

W ofercie zakładów produkujących prefabrykaty z betonu znajdują się płyty fundamentowe, ściany nośne i działowe, stropy, belki, dźwigary. W zależności od projektu mogą mieć gotowe otwory na stolarkę budowlaną, przewody kominowe, wentylacyjne lub inne instalacje. Do tego producent dostarcza wszystkie elementy potrzebne do montażu prefabrykatów oraz instrukcję jego wykonania.

Zalety konstrukcji prefabrykowanych

Największą zaletą prefabrykatów docenianą przez inwestorów jest znaczne skrócenie procesu inwestycyjnego. Montaż gotowych elementów zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przekłada się to również na obniżenie kosztów związanych z godzinami pracy pracowników budowlanych.

Proces inwestycyjny można prowadzić także zimą, bez względu na warunki atmosferyczne. Nie ma potrzeby robienia przerw technologicznych (stwardnienie betonu i uzyskanie jego wytrzymałości).

Elementy prefabrykowane posiadają lepsze parametry niż budownictwo tradycyjne. Lepsza termoizolacja, przy prawidłowym montażu nie powstają także mostki termiczne. Zarówno stropy, jak i ściany mają także bardzo dobre właściwości akustyczne i dobrze izolują pomieszczenia przed hałasem. Wykazują się także dużym bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Wady prefabrykatów z betonu

Dobrze wykonane i zamontowane prefabrykaty właściwie wad nie posiadają, ale problemem jest wybranie firm specjalistycznych z dużym doświadczeniem. Tylko takie firmy gwarantują wykonanie elementów i prac zgodnie z technologią. Wszystkie odstępstwa będą skutkowały pękaniem ścian lub stropów.

Niedogodnością może być także konieczność stosowania specjalistycznego dźwigu do montażu prefabrykatów, ale jego wynajęcie z reguły oferuje producent, a cena uwzględniona jest w cenie elementów prefabrykowanych.

Dzieła sztuki - jak
Sklep stacjonarny cz
https://dziendobry.tvn.pl/a/taras-jak-drugi-salon-podpowiadamy-co-powinno-sie-w-nim-znalezc torby ekologiczne z nadrukiem ortodoncja katowice