Polisa OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń pojazdów. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie zarejestrowane pojazdy, bez znaczenia na to, czy jeżdżą one po ulicach, czy też stoją w naszym garażu. Zasada jest więc prosta – zarejestrowany pojazd należy ubezpieczyć. I lepiej nie kłócić się z tym przepisem, gdyż można dużo więcej stracić, niż zyskać.
Według szacunkowych obliczeń Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, po Polskich drogach może jeździć nawet 250 tysięcy kierowców, którzy nie opłacają OC. Jakie wytłumaczenie mają sami prowadzący? Najczęściej zasłaniają się nieznajomością przepisów lub brakiem środków na opłacenie polisy. Zdarzają się również tacy, którzy w pełni świadomie ignorują ten obowiązek i nie uważają takiego czynu za nic złego.
Jeszcze do niedawna, aby zostać ukaranym za brak polisy OC, trzeba było zostać skontrolowanym przez Policję. Jednakże, sprawy uległy zmianie w momencie wprowadzenia „wirtualnego policjanta”. Jest to narzędzie opracowane przez wspomniany UFG, które służy do kontroli pod względem ubezpieczenia, a raczej jego braku. Zasada działania wspomnianego oprogramowania jest bardzo prosta – wykrywa ono przerwy w ubezpieczeniu, w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Metoda ta okazała się bardzo skuteczna w walce z nieodpowiedzialnymi kierowcami – tylko w ciągu trzech ostatnich lat, liczba wykrytych nieubezpieczonych wzrosła aż o połowę!
To jeszcze nie wszystko – Fundusz wypada dużo lepiej również w kwestii egzekwowania kar. Szacuje się, że obecnie jedynie 1/3 przychodów z sankcji za brak OC samochodu, pochodzi z policyjnych kontroli. „Wirtualny policjant” wypada lepiej, gdyż generuje około 45% przychodów. Reszta to kary z wydziału komunikacji. Skuteczność systemu jest oceniana bardzo wysoko, o czym mogą świadczyć kolejne statystyki. W ubiegłym roku podczas policyjnych kontroli, zostało wykrytych około 20 tysięcy nieubezpieczonych, na ponad 6 milionów kontroli drogowych. W tym samym czasie UFG wykrył aż 26 tysięcy nieubezpieczonych, co daje ponad 35% wykrytych wykroczeń.
Doskonale widać, że w naszym kraju nie przebiera się w środkach, jeśli chodzi o egzekwowanie prawa komunikacyjnego. Nieubezpieczonym kierowcom kończy się bezkarne życie, dlatego apelujemy – jeżeli masz w tej dziedzinie braki, to jak najszybciej je uzupełnij. Chyba, że posiadasz akurat wolne 3,5 tys. złotych, bo właśnie taka kara obowiązuje za brak polisy OC.