Dach jest jednym z najbardziej istotnych elementów przy budowaniu domu, dlatego warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych materiałów, żeby na pewno wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy. Warto kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi czy finansowymi, ale również innymi ważnymi cechami.

Twarde dachówki to najstarszy materiał

Dachówki używane są już bardzo długo na naszych dachach i wciąż cieszą się popularnością. Często kojarzą się z tym, że łatwo je złamać. To prawda tylko połowiczna, ponieważ mało odporna dachówka jest tylko podczas transportu, albo montażu. W przypadku, gdy ułożymy ją już na dachu tworzy twardą, bardzo wytrzymałą powłokę. Tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na dachówki pokryte dodatkowymi warstwami ochronnymi. Jest to bardzo istotne również ze względu na to, żeby uchronić dachówkę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wchłaniają one wodę, chociaż bez szkody dla ich szczelności, to na pewno ma dla nich znaczenie. Im mniejsze nasiąkanie wodą tym większa mrozoodporność, do tego dodatkowe ochrony zapobiegają przed porastaniem mchem. Dachówki są też najtrwalszym materiałem, producenci dają na nie nawet 50 lat gwarancji. Są one natomiast najdroższe w wykonaniu, a ich montowanie jest czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania, bo dachówki są delikatne do czasu, kiedy nie nałoży się ich na dach.

Blachodachówki są łatwe w ułożeniu

Blachodachówka wyglądem przypomina dachówki, ale poza tym bardzo różni się od niej różnymi cechami. Przede wszystkim jest to arkusz, który możemy łatwo i w miarę szybko zamontować na nasz dach. Nie musimy układać każdego małego elementu osobno, a im łatwiejszy jest dach w swojej budowie, czyli ma mniej nierówności, tym lepiej się je zakłada. Mamy też mniej odpadów, czyli koszty są mniejsze. Choć w ogóle cena blachodachówki znacznie się różni od dachówek, oczywiście na korzyść tych pierwszych. Do tego blachodachówka nie nasiąka w ogóle wodą i jest odporna na warunki atmosferyczne. Oprócz tego, że wykonana jest zazwyczaj ze stali, odpornej przed korozją to posiada jeszcze warstwy chroniące. Transport jest jednak trudniejszy, ponieważ arkusze są zazwyczaj dużej wielkości, do tego trzeba uważać, żeby w żaden sposób jej nie uszkodzić. Gwarancję na taki dach zazwyczaj producent daje na 10 lat, ale wytrzymuje on od 25 do 70 lat na dachu, przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.