HomeCiekaweCzym charakteryzują się alpejskie trasy skiturowe?

Czym charakteryzują się alpejskie trasy skiturowe?

Amatorzy skitouringu marzą o odwiedzeniu różnych alpejskich kurortów, gdzie często odbywają się różne ciekawe tripy skitourowe. Partie górskie Alp są długie i wysokie, dlatego wymagają pewnego poziomu doświadczenia. Warto na nie ruszyć dopiero po odpowiednim przygotowaniu.

Skitouring w Alpach

Wyruszając na alpejskie trasy skiturowe, warto skorzystać z opieki instruktora lub odbyć odpowiedni kurs przygotowujący do jazdy w tak specyficznym terenie. W Alpach można też spróbować skialpinizmu, jednak ta odmiana narciarstwa wymaga bardzo dobrej znajomości gór oraz odpowiedniego sprzętu, a także niemałego doświadczenia w jeździe.

Należy też pamiętać o odpowiedniej aklimatyzacji organizmu do dużych wysokości, zwłaszcza jeżeli ciało nie jest do tego przystosowane. Dobre trasy skiturowe pozwalają na stopniowe pokonywanie coraz dłuższych odcinków. Warto jednak podejść do tego rozsądnie i z rozwagą. Należy też pamiętać o zabraniu dobrego sprzętu, takiego jak narty skiturowe czy profesjonalna odzież narciarska.

Ośrodki narciarskie w Alpach

Alpy słyną z bardo dobrych warunków do freeride’u, a tym samym również skitouringu. Można tam znaleźć wyznaczone trasy skiturowe poza stokiem i z nich korzystać, bądź też samodzielnie obierać nowe ścieżki. W Alpach występują atrakcyjne zbocza i kilkunastometrowe urwiska, które są dość wymagającym wyzwaniem dla narciarzy.

W Alpach trasy otwarte są zwykle w określonych godzinach. Wiele z nich oferuje piękne widoki, które zostają w pamięci na bardzo długo. Plusem jest również ładna pogoda. Trasy znaleźć można zarówno na terenach włoskich, jak i francuskich. Skiturowe trasy w alpach można oznaczać, podchodząc na szczyt na nartach lub podjeżdżając gondolą.

Doliny w Alpach

Wiele wycieczek skiturowych w Alpach organizowanych jest w dolinach, gdzie wynająć można instruktora. Taka usługa jest dość kosztowna, jednak zwykle są to dobrze zainwestowane środki. Lokalni instruktorzy znają najciekawsze zakątki alpejskich dolin, dzięki czemu mogą zaprowadzić przyjezdnych turystów w różne atrakcyjne miejscówki. Warto pamiętać, że jazda skiturowa to przede wszystkim kontakt z naturą, co ma szczególne znaczenie w tak potężnych górach, jak Alpy.

Prawdziwie klasyczną alpejskiego skitouringu jest trasa zwana Wysoką Drogą. Liczy ponad 120 kilometrów, z czego blisko 10 km to przewyższenia. Trasa ta zazwyczaj pokonywana jest w 5-7 dni, z uwzględnieniem noclegów w schroniskach. Wysoka Droga uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tras skiturowych na świecie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na trasy skiturowe

Fakty na temat żelb
Sprzedaż wysyłkowa