Endodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się leczeniem kanałowym (endodontycznym). Dzięki leczeniu kanałowemu można uratować zęby, które w innych wypadku byłyby przeznaczone tylko do usunięcia. Leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba, który może nam służyć jeszcze przez wiele lat.
Usunięcie czy leczenie endodontyczne?
Pewnie niejeden pacjent staje przed wyborem: ekstrakcja lub leczenie kanałowe. Wiele osób, bojąc się bólu i dyskomfortu towarzyszącego leczeniu, decyduje się na usunięcie zęba, co najczęściej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ząb, który został prawidłowo wyleczony przy zastosowaniu metody leczenia kanałowego może nam służyć jeszcze przez wiele lat. W niewielu przypadkach zachodzi konieczność ponownego przeleczenia zęba, na przykład w wypadku, gdy w kanale pozostało ułamane narzędzie endodontyczne bądź gdy któryś z wielu kanałów nie został dokładnie opracowany. Są to jednak sytuacje rzadkie.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Endodonta powiśle, który wykonuje leczenie kanałowe, na początku zleca wykonanie zdjęcia RTG zęba, który ma być leczony. Dzięki temu stomatolog widzi, jak zbudowany jest ząb i ile ma kanałów. Następnie ząb jest otwierany, zabezpieczany koferdamem, czyli specjalną gumą i opracowywany. Endodonta usuwa całą miazgę zęba, oczyszcza dokładnie kanały, a potem wypełnia je specjalnym preparatem, zwanym gutaperką. W przypadku kanałów zakrzywionych, wąskich czy opracowywanych ponownie może wykorzystać mikroskop, dzięki czemu ogląda ząb nawet w 25-krotnym powiększeniu. Mikroskop skraca czas opracowywania kanału, dzięki czemu większą część zabiegu można przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Przy leczeniu kanałowym stosowane są również endometry, które pozwalają na ocenę głębokości kanału.
Zalety leczenia kanałowego są niezaprzeczalne, choć przyznać trzeba, że jest to proces czasochłonny i dość kosztowny. Jednakże zachowanie własnego zęba na długie lata może ochronić nas przed koniecznością wstawiania jeszcze droższych implantów, koron czy mostów.