Nowoczesne rozwiązania pojawiają się w każdej dziedzinie życia – nic więc dziwnego, że nie inaczej jest w przypadku rozwiązań tworzonych dla branży kominiarskiej. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć zamontowanie wkładów kominowych.
Wkład kominowy – czyli tak właściwie co?
Wkłady kominowe to ciekawe rozwiązanie technologiczne, które już na dobre zdominowało rynek kominiarski.

Wkład kominowy, jak widać na zdjęciu, składa się z kilku elementów, które w całości tworzą systemowe rozwiązanie kominowe. Wymienić warto zwłaszcza: rury kominowe, trójniki, odskraplacze, kolana, wyczystki oraz parasole.
Zalety wkładów kominowych
Najważniejszą zaletą wkładów kominowych jest ich trwałość połączona z maksymalnym bezpieczeństwem. To także rozwiązanie, które jest wyjątkowo ekonomiczne i może znacząco wpłynąć na ilość paliwa wykorzystywanego przez posiadane przez nas urządzenie grzewcze.
Nie bez znaczenia jest także łatwość instalacji – ale warto zaznaczyć, że pozorna prostota tego rozwiązania nie oznacza, że wkład kominowy może zamontować pierwszy lepszy instalator.
Z pozostałych zalet warto także wymienić:
- odporność na działanie niekorzystnych czynników (w przypadku wkładów żaroodpornych – wysokiej temperatury, a w przypadku wkładów kwasoodpornych – agresywnego działania skroplin),
- właściwą izolację termiczną i gwarancję zachowania odpowiedniego ciśnienia w całym kominie,
- gładkie ściany, które sprawiają, że spaliny ulatniają się bez przeszkód, a osady słabiej się osadzają na powierzchni wkładu,
- szczelność.
Wkład kominowy w starym kominie?
Jednym z najczęstszych pytań dotyczących montażu wkładów kominowych jest kwestia montażu wkładu w starym kominie. Jest to jak najbardziej możliwe! Nawet w przypadku wąskiej średnicy komina, nie jesteśmy skazani na użeranie się z niewydajnym systemem. W wąskich kominach z cegły możemy zastosować wkłady kominowe owalne, które maksymalnie wykorzystują średnicę komina, a co za tym idzie umożliwiają podłączenie nowoczesnych urządzeń grzewczych.