Do czego służą siłowniki pneumatyczne?

Głównym zadaniem siłowników pneumatycznych jest zamiana energii sprężonego gazu (przeważnie powietrza) na mechaniczną energię. Siłowniki pneumatyczne w dzisiejszych czasach należą do jednej z najważniejszych grup elementów w układach pneumatycznych. Obecnie ich potencjał wykorzystany jest na szeroką skalę w różnorodnych napędach maszyn i urządzeń.

Podział siłowników pneumatycznych

Dostępne na naszym rynku siłowniki pneumatyczne w dzisiejszych czasach tworzą tak naprawdę bardzo zróżnicowaną grupę, a najprostszy i jednocześnie najpopularniejszy podział opiera się przede wszystkim na zastosowanym elemencie obrotowym. To właśnie ten element warunkuje charakter ruchu. Przy takim podziale możemy wyróżnić siłowniki, których elementem roboczym jest tłoczysko wykonujące ruchy posuwisto-zwrotne oraz siłowniki z specjalnym wałkiem, które z kolei wykonują ruchy obrotowe.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najszerzej wykorzystywanymi siłownikami pneumatycznymi są te modele, które zawierają elementy tłokowe dwustronnego działania. Warto wspomnieć również i o tym, że siłowniki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Rodzaj zastosowanego materiału, jest w dużej mierze uzależniony wyłącznie od ich przeznaczenia.

Siłowniki pneumatyczne narażone na wodę oraz szkodliwe substancje żrące

Na naszym rynku możemy znaleźć wysokiej klasy siłowniki, które w całości wykonane są ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. Produkty tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do przemysłu spożywczego, farmaceutycznego oraz chemicznego. Istnieją również profesjonalne pneumatyczne siłowniki, które wykorzystywane są w przemyśle zbrojeniowym i lotnictwie.

Siłowniki wykonane ze stali nierdzewnej zapewniają bezawaryjne działanie nawet w najtrudniejszych warunkach, także w kontakcie z bardzo agresywnym środowiskiem. Istnieją również wysokiej klasy siłowniki, które mogą pracować w niskich, albo bardzo wysokich temperaturach. Siłowniki tego typu posiadają przeważnie specjalne uszczelnienia, dzięki czemu mogą sprawnie działać w bardzo skrajnych temperaturach np. w kolejnictwie lub w chłodniach.

W dzisiejszych czasach do kompleksowego uszczelniania siłowników pneumatycznych używa się najczęściej specjalnej gumy syntetycznej, albo teflonu, który charakteryzuje się znakomitymi właściwościami. Siłowniki w wielu przypadkach narażone są na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też muszą być w całości wykonane z najlepszych jakościowo materiałów. Siłowniki, które przeznaczone są do pracy w zapylonych pomieszczeniach posiadają dodatkowe stalowe pokrywy oraz tuleje.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP