W budownictwie od kilku lat panuje przekonanie, że rozwiązania ekologiczne są nie tylko lepsze pod względem uwarunkowań i dbałości o środowisko, ale mogą przekładać się jednocześnie na realne zyski dla właścicieli domów korzystających z tego typu rozwiązań. Jednym z nich jest odejście od tradycyjnego szamba na rzecz przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują na popularności od jakiegoś czasu. Wynika to nie tylko z ich ekologii, a tym samym licznych programów dotacyjnych na inwestycje właśnie w przydomowe oczyszczalnie ścieków zamiast w tradycyjne szamba, ale również, jak już wspomnieliśmy powyżej, z realnych finansowych zysków właścicieli takich domów. Jak to konkretnie wygląda?

Dotacja na przydomową oczyszczalnię ścieków

Otrzymanie dotacji celowej na przydomową oczyszczalnie ścieków nie jest specjalnie trudne – wystarczy wykazać chęć ekologicznego podejścia, zorientować się w programach związanych z dofinansowaniem np. w naszym urzędzie gminy i złożyć odpowiedni wniosek. Jeżeli tylko w danej gminie taki program funkcjonuje to z pewnością otrzymamy odpowiednie dofinansowanie, które może wynosić nawet 70-90% kosztów całej instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jakie jednak zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków oprócz swojej ekologii?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko ekologiczne podejście i dbałość o środowisko naturalne podczas codziennego używania naszej domowej instalacji sanitarno-ściekowej, ale również myślenie przyszłościowe. Wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być traktowane jako inwestycje długoterminowe, których zwrot i zyski pojawiają się dopiero po kilku latach. Wynika to z prostego porównania kosztów instalacji i użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków do szamba. O ile szambo w instalacji jest znacznie tańsze, to już jego systematyczne oczyszczanie i testy szczelności powodują znaczne podwyższenie kosztów. Tym samym w perspektywie kilkuletniej znacznie lepiej wychodzi się na inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków!

Wygoda dla właściciela

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są również niezwykle wygodne – nie ma przy nich potrzeby regularnego sprawdzania ich szczelności i pamiętania o tym, że konieczne jest wezwanie specjalisty, który je opróżni i sprawdzi. Co istotne, w przypadku szamba nie zaleca się podejmowania jakichkolwiek czynności na własną rękę zważywszy na możliwe gazy ulatniające się z szamba i będące w jego wnętrzu pochodzące z procesów gnilnych zachodzących w szambie. W przypadku zaś przydomowych oczyszczalni ścieków czynności konserwacyjne możemy wykonać we własnym zakresie bez obawy o uszczerbek na życiu i zdrowiu – to kolejne oszczędności finansowe.

Podsumowując, niemal w każdym przypadku inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków się opłaca. Musimy odpowiedzieć sobie jednak na pytanie czy jesteśmy w stanie wyłożyć więcej pieniędzy na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków w jednym momencie, czy też chcemy ponosić większe koszty utrzymania szamba przez kolejne lata. Warto postarać się również o dofinansowanie celowe, gdyż to może być czynnikiem przeważającym na korzyść inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Tesks przygotowany we współpracy z Aqua Clear

By