HomeCiekaweFakty na temat żelbetonu

Fakty na temat żelbetonu

Wiercenie studni głębinowej sposobem na problemy z dostępem do wody

Dzisiaj w internecie krąży naprawdę wiele różnych faktów i mitów odnośnie różnych spraw. Niestety jednak większość z nich nie ma większego sensu, dlatego warto poruszyć poniżej pewne fakty odnośnie konstrukcji żelbetonowych.

1) Konstrukcje żelbetonowe uznawane są za wyjątkowo trwałe i odporne

To zdecydowanie jest prawda. W tym momencie trzeba jednak wytłumaczyć, czym w ogóle jest taki żelbeton. Otóż jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie konstrukcji betonowej z żelaznymi prętami. Warto w tym momencie podkreślić, że połączenie tych dwóch, tak różnych materiałów jest możliwe, z uwagi na ich bardzo podobną rozszerzalność termiczną.

Technika ta powstała już w XIX wieku i bardzo szybko się rozpowszechniła. Przede wszystkim właśnie jej zaletą jest bowiem wyjątkowa trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Sam beton byłby niestety zbyt kruchy, zaś z żelaza wiadomo – nie bardzo da się zbudować ściany. Zaś połączenie żelaza i betonu w konstrukcji żelbetowej stanowi znakomite rozwiązanie!

2) Konstrukcje żelbetowe są bardzo rozpowszechnione

To także jest oczywiście prawda. Warto w tym momencie bowiem wspomnieć o jeszcze jednej zalecie wszelkich konstrukcji żelbetowych. Otóż są one łatwe dość w formowaniu i choć może się to wydawać dziwne dość, to są nawet elastyczne.

Dlatego też konstrukcje żelbetowe stosowane są w naprawdę wielu miejscach. Przede wszystkim są to oczywiście wszystkie wieżowce. Unikalne zalety tych konstrukcji sprawiają bowiem, że wieżowe są w stanie osiągnąć takie wysokości i nie ugiąć się nawet pod wpływem wichury. Oprócz tego zalety konstrukcji żelbetowych stosowane są także w przeróżnych halach produkcyjnych, mostach, drapaczach chmur. Warto także wspomnieć o tym, że wiele zwykłe domki jednorodzinne często właśnie wykonywane są także z żelbetonu. Ciekawostką jest również fakt, że wiele baz do pomników wykonanych jest właśnie z żelbetonu.

3) Konstrukcje żelbetowe są bezpieczne dla zdrowia

To również jest prawda. Niestety często jakoś dziwnie mylimy żelbeton z azbestem czy innymi szkodliwymi materiałami. W rzeczywistości jednak podkreślmy, że konstrukcje żelbetowe to przecież tylko żelazo i beton. W związku z tym konstrukcja ta jest całkowicie obojętna dla zdrowia. Nie wydziela też żadnych szkodliwych substancji. Jedyną sprawą jest zagadnienie pylenia podczas wyburzania budynków – dlatego robotnicy powinni nosić specjalne maseczki

Podsumowując – znamy już podstawowe fakty na temat żelbetonu. Warto zatem nie dać się czasem zupełnie nieprawdziwym informacjom w internecie.

Czym charakteryzują
Czym charakteryzują