Większość osób zapytanych o to, co należy zrobić ze zużytym tonerem do drukarki, odpowie natychmiast: „wyrzucić do śmieci”. Na pierwszy rzut oka ta odpowiedź wydaje się mieć sens. Ale kiedy zgłębimy temat, okaże się że jest najgorszą z możliwych. Dlaczego? Co więc zrobić pustym już kartridżem? I dlaczego nawet pusty – może się okazać cenny?

Dlaczego nie wyrzucać?

Tonery do drukarek, czyli tusz pod postacią proszku, zamknięte są w plastikowych pojemniczkach i same w sobie nie stanowią zagrożenia dla nikogo. Ale wyrzucone na wysypisko śmieci – będą rozkładały się przez setki lat, powodując zanieczyszczenie wód gruntowych i uwalniając toksyczne substancje w powietrze. A teraz wyobraźmy sobie, że na całym świecie, każdego roku, takich tonerów wyrzuca się kilkaset milionów. A to przecież niewielka część wyrzucanych przez nas odpadów.
Mając na względzie powyższe informacje, warto zastanowić się co powinniśmy zrobić ze zużytym tonerem do drukarki.

Co robić: recykling

Najprostszym wyjściem jest oddać zużyty toner do regeneracji lub recyklingu. Plastik bowiem doskonale nadaje się do recyklingu, tak jak papier czy szkło. Specjalne firmy odzyskują takie materiały, by następnie przerobić je znów na pełnowartościowy produkt, gotowy do wystawienia na półce sklepu. Taka technologia pozwala ograniczyć produkcję nowego plastiku i zmniejszyć ilość odpadów szkodliwych dla środowiska naturalnego.
Aby oddać zużyty toner do recyklingu, należy wrzucić go do odpowiedniego pojemnika, które przeważnie ustawiane są w galeriach handlowych przy wejściu do sklepu z artykułami komputerowymi.

Lub: regeneracja

Regeneracja polega natomiast na tym, że zużyte tonery do drukarek są przez wyspecjalizowane firmy skupywane, czyszczone z pozostałych resztek tuszu i innych zanieczyszczeń, a następnie składane w całość i napełniane ponownie tuszem. Można więc powiedzieć, że regenerowany kartridż zyskuje w ten sposób drugie życie.
Koszt wytworzenia takiego zregenerowanego tonera jest nieporównywalnie niższy od kosztu wyprodukowania nowego, co ma istotny wpływ na jego cenę. Zregenerowany toner kosztuje nierzadko mniej niż połowę ceny oryginalnego.
Niektóre sklepy ze sprzętem komputerowym skupują niedziałające już tonery do drukarek właśnie po to, żeby poddać je regeneracji i sprzedać.

Dlaczego więc zużyty toner może być dla nas cenny?

Jeśli do kogoś nie przemawia argument o ochronie środowiska, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że do segregacji odpadów przekona go aspekt ekonomiczny. Jeśli bowiem odsprzedamy zużyty toner do drukarki, zyskamy na tym. Niektóre sklepy płacą nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Możemy wówczas w tej cenie kupić nowy toner.
Jak widać, dbałość o środowisko może być opłacalna, także w wymiarze finansowym.

Podsumowując

Każdy sam podejmuje decyzję, czy chce segregować odpady, czy też nie. Mamy do niej prawo, choć jej skutki są bardziej dalekosiężne, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ale warto podjąć wyzwanie – nawet jeśli nie ze względów ekologicznych, to chociaż ekonomicznych.

By