HomeTechnologiaGniazdka elektryczne a energia elektryczna

Gniazdka elektryczne a energia elektryczna

Zapotrzebowanie na energię elektryczną ciągle się zwiększa, co jest związane z urbanizacją osiedli, uprzemysłowieniem i rozwojem transportu w wielu krajach. Zwiększa się też poziom życia i skala wykorzystania coraz to nowych urządzeń zasilanych właśnie tą energią. Jednocześnie zapas surowców energetycznych zmniejsza się. Prowadzi to do sytuacji kryzysowych. Dlatego też wszystkie kraje starają się prowadzić racjonalną i oszczędną gospodarkę własnymi zasobami energetycznymi. Prowadzą też szeroko zakrojone badania nad nowymi źródłami energii.

Przesyłanie energii elektrycznej

Energia elektryczna jest bardzo dogodną postacią energii, gdyż można ją transportować na duże odległości przy małych stratach. Niestety nie można jej magazynować i musi być użytkowana w miejscu odbioru. Nie jest to jednak problemem, gdyż energię elektryczną z łatwością daje się przetwarzać na inne jej rodzaje. Problem wytwarzania energii elektrycznej łączy się nierozerwalnie z problemami jej przesyłania. Odbiorniki energii elektrycznej rozmieszczone są zwykle w znacznej odległości od elektrowni, które buduje się na ogół w pobliżu surowców energetycznych. Energię elektryczną przesyła się liniami wysokiego napięcia. Elektrownie wraz z liniami przesyłowymi i odbiornikami energii tworzą system elektroenergetyczny.

Z elektrowni do domowego gniazdka

Elektrownie to zakłady przemysłowe produkujące energię elektryczną. W zależności od rodzaju energii pierwotnej rozróżnia się elektrownie cieplne, wodne, jądrowe, słoneczne, wiatrowe i inne. Elektrownie cieplne i wodne zalicza się do elektrowni konwencjonalnych. Źródłem energii pierwotnej w konwencjonalnych elektrowniach cieplnych jest energia chemiczna uzyskana w procesie spalania paliw stałych, płynnych lub gazowych. Jako paliwa stałe stosuje się w nich węgiel kamienny lub brunatny, paliwem płynnym jest natomiast ropa naftowa, paliwami gazowymi – gazy o wysokiej temperaturze spalania. Dany układ sieci energetycznej zasilany jest na ogół nie z jednej, a z wielu różnych elektrowni. Moce pobierane z sieci w sposób ciągły są duże i jedna, nawet największa elektrownia, nie byłaby w stanie pokryć całego zapotrzebowania na energię elektryczną. Na wspólną sieć elektroenergetyczną pracują więc wszystkie czynne elektrownie. Jedne z nich są elektrowniami cieplnymi, inne wodnymi, jeszcze inne jądrowymi. Każda z elektrowni ma inne warunki pracy, inną moc – wszystkie jednak muszą wytwarzać jednakowe napięcia.

Gniazdka elektryczne kojarzą nam się zazwyczaj z prądem, prąd z energią. Jednak droga energii do domowego gniazdka jest dość długa i skomplikowana.

Meble do pokoju dzie
Dlaczego warto zainw
https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/ zobacz wiecje aubezpieczenia.pl