Szeroko rozumiane działa sztuki to źródła wielu pozytywnych doznań estetycznych oraz refleksji. Dla niektórych jest to również forma inwestycji kapitału. Coraz większe grono indywidualnych inwestorów rozważa tego typu działanie. Warto jednak pamiętać, że dzieła sztuki zachowają lub zyskają na swej wartości w czasie, jedynie przy jednoczesnym stosowaniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych.
Mądre inwestowanie
Dawniej zakup obrazów czy rzeźb kojarzył się z powiększaniem kolekcji koneserów sztuki i estetów. Na rynku dzieł sztuki ostatnimi czasu pojawiła się oferta inwestycyjna adresowana do osób indywidualnych, nadając tym samym nowy wymiar temu segmentowi.
Wielu przedsiębiorców postrzega zakup dzieł sztuki jako jedną z metody dywersyfikacji swoich zasobów, a więc inwestowanie i ich rozproszenie w różne obszary inwestycyjne. Pozwala to zminimalizować ryzyko i zbilansować stratę w przypadku potencjalnego niepowodzenia jednego, konkretnego przedsięwzięcia.
Dzieła sztuki jako inwestycja
Istnieją liczne badania pokazujące, że szeroko pojmowane dzieła sztuki są jednym z najlepiej znanych nośników wartości materialnej. Inwestowanie w nie cechuje się dosyć dużą pewnością, co jest szczególnie istotne w dobie kryzysów i krachów finansowych.
Ze swej natury nie mogą one paść ofiarą bankructw na poziomie przedsiębiorstw czy krajów. Jednocześnie są unikatowe i niepowtarzalne, dzięki czemu zyskują przewagę nad złotem, które również uchodzi za dobry sposób na alokację swoich funduszy.
Przy równoczesnym wykształceniu bogatych sfer w wielu krajach na świecie, można spodziewać się wzrostu zainteresowania rynkiem sztuki. Przed inwestycją warto zapoznać się z ograniczeniami prawnymi i podatkowymi. Ich znajomość pomoże nam ocenić intratność potencjalnej inwestycji.
Właściwa konserwacja dzieł sztuki
Prawidłowa i regularnie przeprowadzana konserwacja dzieł sztuki pozwoli je zachować w najlepszym, możliwym stanie co będzie miało bezpośrednie przełożenie na intratność naszej inwestycji. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy ocenią stan obiektu i zastosują odpowiednie zabiegi konserwacyjne.
Na rynku można spotkać szeroką ofertę firm świadczących usługi konserwatorskie dzieł sztuki. Ich oferta nie ogranicza się jedynie do instytucji kulturowych. Usługi skierowane do osób indywidualnych pozwolą nam dostosować zabiegi do naszych potrzeb a proces konserwacji uczynić mniej problematycznym. Jednocześnie możemy liczyć na profesjonalne porady dotyczące codziennej pielęgnacji, odstępów między zabiegami oraz transportu.
Warto skonsultować się z tego typu firmą przed zakupem danego obiektu. Może się bowiem okazać, że konserwacja dzieła sztuki będzie na tyle kosztowna i uciążliwa, że atrakcyjność naszej inwestycji zmaleje i zdecydujemy się na inną formę inwestowania.