HomeZdrowie i UrodaJak ciało reaguje na masaż leczniczy?

Jak ciało reaguje na masaż leczniczy?

Dla wszystkich niezdecydowanych na skorzystanie z dobrodziejstw masażu polecamy poniższy tekst, w którym czytelnik zapozna się z podstawowymi korzyściami, jakie przynosi korzystanie z usług masażysty, wpływem masażu na organy ciała oraz kilkoma interesującymi faktami na temat masażu.

Jakie korzyści przynosi masaż leczniczy?

Regularne lub rehabilitacyjne korzystanie z zabiegów masażu przynosi wiele zalet i korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie psychofizyczne organizmu człowieka. Każdy masaż odpręża i relaksuje mięśnie dzięki oddziaływaniu bodźców egzogennych o różnej sile i intensywności. Po wstaniu z łóżka do masażu często czujemy się odprężeni, trochę senni i wyciszeni. Umiejętność redukcji stresu i kształtowanie pozytywnych nawyków w radzeniu sobie z nim to niewątpliwe korzyści, które odczuje właściwie każda osoba udająca się na masaż ze względów relaksacyjnych.

Drugim głównym zastosowaniem masażu leczniczego jest jednak przyniesienie ulgi w dolegliwościach bólowych narządu ruchu – kręgosłupa i jego rozmaitych schorzeń, szyi, karku, ramion i nóg. Niezależnie od tego, czy trudności wynikają z odniesionego urazu czy kontuzji, czy są wynikiem siedzącego i mało aktywnego trybu życia, masaż leczniczy sprawi, że ból zelżeje. Najlepiej sprawdzi się w przypadku bólów wszystkich odcinków kręgosłupa – krzyżowego, lędźwiowego i piersiowego oraz drobnych stłuczeń, stanów zapalnych mięśni i ścięgien.

Skąd bierze się jego skuteczność?

O masażu leczniczym mówi się, że jest bodźcem pochodzenia zewnętrznego (egzogennym), który uzupełnia patologiczne braki w warunkach, kiedy nasze ciało nie jest w stanie odtworzyć, wyrównać, bądź zastąpić uszkodzonej funkcji danego układu. Praca rąk masażysty wpływa zatem na tkanki skórne, układ mięśni i kości, układ krążenia, limfatyczny oraz nerwowy wspomagając, hamując lub pobudzając działanie tych układów zgodnie z potrzebami pacjenta. Ze względu na pracę z tak dużą liczbą układów funkcjonalnych w ciele człowieka, efekty masażu są wielopłaszczyznowe.

Specyficzne skutki jakie przynosi masaż w odniesieniu do poszczególnych układów, to, m.in.: zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy, zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, przyspieszenie wchłaniania się podskórnych wylewów i zmniejszanie opuchlizn i obrzęków, wzmocnienie napięcia ścian naczyń włosowatych, polepszenie przewodzenia bodźców nerwowych, a także wzmocnienie czucia bodźców głębokich i powierzchniowych, zwiększa elastyczność mięśni, stawów i ścięgien, przeciwdziała powstawaniu kontuzji oraz jest świetnym przygotowaniem do wysiłku fizycznego i działa w sposób regenerujący po wysiłku.

Kilka ciekawostek na zakończenie

Skóra to nasz największy organ – posiada ponad 5 milionów receptorów czuciowych, co czyni ją wyśmienitym ośrodkiem oddziaływań na całe ciało człowieka, masaż to jedna z najstarszych technik leczniczych – świadectwa jego stosowania odnaleźć można w cywilizacji starożytnego Egiptu, Chin, Indii, Grecji i Rzymu (masaż stosowany w celu leczenia padaczki opisuje w swoich pamiętnikach Juliusz Cezar). Niektóre techniki automasażu wpływają pozytywnie ma procesy myślenia (tzw. kinezjologia P. Dennisona) a inne wspomagają pracę układu immunologicznego – masaż ucha.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy

FOLLOW US ON:
Odzież sportowa - j
Jak zostać dobrym i
https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ live url zobacz