HomeDom i WnętrzeJak dbać o meble kuchenne?

Jak dbać o meble kuchenne?

Meble kuchenne to jeden z najczęściej i najintensywniej eksploatowanych elementów naszego domu. Codziennie bowiem przygotowujemy posiłki, narażamy je na działanie wody, różnych substancji czy też ostrych narzędzi. W jaki sposób dbać o sprzęty w kuchni, by służyły nam przez lata?

Codzienna dbałość

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj mebli kuchennych mamy w domu. Jeżeli są to produkty z drewna, to same w sobie są one wytrzymałe. Nie znaczy to, że nie należy dbać o to, by swój dobry stan zachowały jak najdłużej. W przypadku wylania się na blat wody, należy ją szybko wytrzeć, podobnie jest z pryskającym tłuszczem oraz w przypadku zachlapania sosem czy przecierem pomidorowym. Co prawda drewno jest odporne na zniszczenia, jednakże jeżeli tłuszcz lub produkt żywnościowy zaschnie, będzie go bardzo trudno usunąć.

Tym bardziej, jeżeli mamy meble z delikatnej płyty wiórowej lub nawet MDF. Tu większa ilość wody może je uszkodzić oraz spowodować, że napęcznieją. Plamy mogą wnikać w mebel kuchenny, dlatego warto jak najszybciej je usuwać, o ile się da, łagodnymi środkami.

Większe przedsięwzięcia raz na jakiś czas

Jeżeli zauważyliśmy, że nasze meble z płyty zdążyły się już nieco zniszczyć, możemy skusić się na lekką renowację. Szczególnie blaty są narażone na nasze niefrasobliwe podejście i kontakt z gorącymi naczyniami czy też spadającym nożem. Na szczęście wymiana blatu kuchennego to inwestycja która jest niedroga, więc można jej dokonać raz na kilka lat. Fronty również można zrobić na zamówienie i wymienić lub pomalować.

W przypadku mebli kuchennych, raz na jakiś czas należy się im olejowanie lub lakierowanie. Wtedy odzyskają swój blask i będą znów wyglądały pięknie. A co jeżeli naprawdę nasze meble są zniszczone i nie ma szans na ich naprawę, a my nie mamy pieniędzy, by pozwolić sobie na nowe meble kuchenne na wymiar?

Używane bądź z marketu

W wielu marketach budowlanych oferowane są naprawdę ładne meble, które wystarczy kupić i zamontować. W przypadku prostej kuchni, gdzie nie ma potrzeby robienia mebli na wymiar, mogą się one sprawdzić. Nie należy jednak wybierać najtańszej opcji, ponieważ zwykle wiąże się to z bardzo niską jakością oraz niedużą wytrzymałością. Takie meble nieraz mogą nam zamontować panowie z obsługi marketu, należy tylko dopłacić za taką usługę.

Czy kupić meble używane? Jeżeli pasują do naszej kuchni, a ponadto są w dobrym stanie, jest to rozsądna inwestycja, zwłaszcza, jeżeli mówimy o meblach drewnianych. Można je dla siebie ponownie zeszlifować i pomalować na dowolny kolor i w ten sposób odmienić je tak, by pasowały do naszej stylistyki wnętrza. Zwróćmy jedynie uwagę w jakim stanie są fronty oraz korpusy.

Jeżeli będziemy dbać o nasze meble kuchenne w sposób, na jaki zasługują, z pewnością posłużą nam wiele lat. Zwróćmy uwagę na ostrożną eksploatację naszych sprzętów.

Autro: tekst powstał we współpracy z firmą Janmar

FOLLOW US ON:
Stropy - funkcja i p
Jak dobrze wybrać c