Okazuje się, że dentofobia to poważny problem dla wielu Polaków, a strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest bardziej powszechny niż można by przypuszczać.

Ciężkie życie dentofoba

Dentofobia może przybierać różne oblicza. W swojej najłagodniejszej wersji przybiera formę delikatnego niepokoju i dyskomfortu, ale w niektórych przypadkach może się nawet wiązać z napadami paniki (zwłaszcza u dzieci) i fizycznymi objawami stresu, takimi jak chociażby nadmierna potliwość, drżenie rąk, problemy żołądkowe i dolegliwości bólowe. Na szczęście współczesna stomatologia coraz lepiej radzi sobie z leczeniem osób, które odczuwają strach przed dentystą. Głównie stosując coraz nowocześniejsze metody, ale także dbając o psychiczny komfort osób odwiedzających gabinety stomatologiczne. Pozostaje pytanie – co my możemy zrobić jako pacjenci?

Wybierz dobrego dentystę

Dentysta, który nie ma właściwego podejścia do pacjentów, nie może być określony jako dobry. Czym powinno objawiać się owo właściwe podejście? Przede wszystkim cierpliwością. Dobry dentysta zawsze znajdzie czas, żeby wytłumaczyć swoim pacjentom szczegóły zabiegów i procedur i nigdy nie będzie zbywał go półsłówkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj też tekst: Dobry dentysta – jak go rozpoznać?

Zdecyduj się na zabiegi zmniejszające ból

Jeśli dentysta dowie się, że cierpisz na dentofobię, sam powinien zaproponować ci odpowiednie procedury, które znacząco minimalizują ból w trakcie zabiegów. O ile oczywiście jest dobrym stomatologiem (patrz wyżej). Warto jednak samemu wiedzieć, że taka możliwość istnieje. Świetnym rozwiązaniem dla dentofobów jest chociażby znieczulenie podawane przy pomocy komputerowych systemów sterujących, jak chociażby The Wand.