Aby korzystać z bogatych smaków grzybów w zimie, należy w odpowiedni sposób je zakonserwować. Na przetwory najlepiej nadają się wyłącznie zdrowe, młode i jędrne egzemplarze. Warto przerobić je jak najszybciej, jednak wymagają one bardzo starannego czyszczenia.
Marynowanie grzybów
Do marynowania nadają się tylko najzdrowsze grzyby. Należy je oczyścić i umyć, a następnie gotować w osolonej wodzie i odcedzić. Aby przygotować na przykład podgrzybki marynowane w occie, konieczne jest przyrządzenie odpowiedniej zalewy. Może się ona składać przede wszystkim z octu i wody oraz odpowiednich przypraw.
Wedle upodobań, do zalewy na podgrzybki marynowane w occie dodać można pokrojoną cebulę, ziele angielskie, cukier, listek laurowy czy ziarnka pieprzu. Najmniejsze grzybki można włożyć do słoików w całości, a większe pokroić na nieco mniejsze kawałki. Po zalaniu ich zalewą, należy dokładnie zakręcić słoiki i ewentualnie spasteryzować.
Pasteryzowanie grzybów
Do pasteryzacji nadaje się wiele gatunków grzybów, takich jak na przykład rydze, podgrzybki, kozaki czy maślaki. Podobnie jak w przypadku przygotowywania podgrzybków marynowanych w occie, przed pasteryzacją należy umyć grzyby i pokroić większe egzemplarze na mniejsze części.
Następnym krokiem jest gotowanie grzybów przez kilkanaście minut w osolonej wodzie z kwasem cytrynowym. Razem z zalewą, gorące grzyby przełożyć należy do słoików, pozamykać i przez godzinę pasteryzować. Po upływie doby warto wykonać ponowną, półgodzinną pasteryzację.
Kiszenie grzybów
Do kiszenia bardzo dobrze nadają się rydze, szare i zielone gąski, koźlaki, borowiki oraz podgrzybki. Tak samo jak w przypadku pasteryzacji oraz przyrządzania podgrzybków marynowanych w occie, kiszenie grzybów wymaga oczyszczenia ich. Po zagotowaniu należy je przez kilka godzin dokładnie odsączać z wody. W naczyniu powinno się je układać wierzchami kapeluszy skierowanymi do góry. Kiszone grzyby kupisz w sklepie https://sklep.vitapol.net/marynaty.html
Każda warstwa powinna zostać przesypana solą, w tym najgrubszą na samym wierzchu. Po przykryciu płótnem, należy położyć talerzy oraz obciążyć całość kamieniem, aby grzyby mogły być przez cały czas pokryte sokiem. Kwaszonkę powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej przez trzy dni, po czym wynieść je do chłodnego pomieszczenia, na przykład piwnicy. Z grzybów kiszonych przygotować można bardzo smaczne sałatki, do których dodać można również pasteryzowane podgrzybki marynowane w occie oraz inne dodatki.